KKTC Başbakanı Ersin Tatar Londra'da

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Kasım 2019, 17:00
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Kasım 2019, 17:00

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Biz hükûmet olarak ve Ulusal Birlik Partisi olarak sadece federal temelli değil, aynı zamanda alternatif fikirlerin de mutlaka ama mutlaka masaya gelmesini ısrarla vurgulamak istiyoruz.” dedi.

KKTC BAŞBAKANI TATAR’DAN LONDRA’DA BASIN TOPLANTISI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Kıbrıs müzakerelerinde federal temelli çözümün yanı sıra alternatiflerin de masada olması gerektiğini söyledi.

Tatar, ülkesinin Londra Temsilciliğinde basın toplantısı düzenledi.

Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Berlin’de Kıbrıs konusunda gayrı resmi görüşmelerde bulunduğunu anımsatarak “Ancak hükûmet olarak biz, herhangi bir ciddi aşamanın kaydedildiğini düşünemiyoruz. Çünkü hala Rum tarafının meseleyi eski Guterres çerçevesine çekme ve Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk halkına haksızlık yapmaya devam etme niyetinde olduğunu görüyoruz.” dedi.

“Biz hükûmet ve Ulusal Birlik Partisi olarak sadece federal temelli değil, aynı zamanda alternatif fikirlerin de mutlaka ama mutlaka masaya gelmesini ısrarla vurgulamak istiyoruz.” diyen Tatar, 50 yıldır tartışılan federal temelli çözümün umut olmaktan çıktığını belirtti.

‘TÜRKİYE’NİN DE BU KONUDA DESTEĞİ VAR”

Tatar, masaya gelebilecek alternatifler arasında Avrupa Birliği çatısı altında iki ayrı devlet, konfederasyon gibi seçeneklerin de olması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin de bu konuda desteğinin olduğunu söyledi.

KKTC’NİN TÜRKİYE İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler konusunda da Rum tarafının bölgedeki hidrokarbon kaynakları üzerinde tek başına hak iddia ettiğini dile getiren Tatar bu gelişmelerin Doğu Akdeniz’de KKTC’nin önemini arttırdığına vurgu yaparak şöyle devam etti:

“Her ne kadar KKTC’nin Türkiye’ye ihtiyacı olsa da 1974’deki barış harekatıyla Mehmetçiğin adaya gelerek, bizlerin can ve mal güvenliğini korumak için yaptığı fedakarlıktan 45 yıl sonra Doğu Akdeniz’de KKTC’nin de Türkiye’nin güvenliği ve geleceği için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır.”