KKTC'de patlama: Hedefini şaşıran S-300 füzesi mi?

Güncel
Ömer Cihad Kaya
01 Temmuz 2019, 10:02
Ömer Cihad Kaya
01 Temmuz 2019, 10:02

KKTC’nin başkenti Lefkoşa’nın Taşkent köyünde gece yarısından sonra henüz nereden geldiği belirlenmeyen bir cisim düştü. Bölgede yangına neden olan cisim, havada infilak etti. Ve parçaları ormanlık araziye düştü. Yetkililer düşen cismin, seyir füzesi veya bir insansız hava aracı (İHA) olduğunu tahmin ediyor. Bölgeden basına yansıyan verilere göre ise, düşen cismin üzerinde Rusça yazılar bulunuyor. Dün akşam saatlerinde İsrail savaş uçaklarının Şam’ı bombaladığı biliniyordu. Bu sebeple devreye giren bir S-300 füzesinin hedefini şaşarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarına düştü iddia ediliyor.

BEŞPARMAK DAĞLARININ ETEKLERİNE DÜŞTÜ

KKTC’de paniğe yol açan havada patlama Lefkoşa’nın kuzeyinde Beşparmak dağlarının eteklerinde meydana geldi. Alevler içinde düşen parçalar küçük çaplı yangına yol açtı. Askeri kaynaklar ve yetkililerin ve itfaiyenin, olay yerine kısa sürede geldiği ve ilk incelemelere başladığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI AKINCI’DAN İLK YORUM: BİZE AİT DEĞİL

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bölgeye gelerek askeri yetkililerden bilgi aldı. Akıncı yaptığı açıklamada, “Büyük bir parçanın olduğu yerde de askeri yetkililerimizden bilgi aldım. Tabii şu an için net bir bilgi söylemek mümkün değil. İnceleniyor ama bu bir füze de olabilir başka bir şey de olabilir, insansız hava aracı olma ihtimalide var. Ama sonunda bir askeri gereç ve bize ait olmayan bir şey. En büyük tesellimiz herhangi bir can kaybı olmaması. Bölgedeki savaşın bizim payımıza düşen kötü nimetlerinden biri. İlk tespit olarak bunu söyleyebiliriz. Biz adamızda, bölgemizde barış ve huzur istiyoruz. Barış ve huzurun ne kadar önemli olduğunu bu hadise de gösteriyor” ifadelerini kullandı.

HEDEFİ ŞAŞIRAN S-300 KIBRIS’A MI DÜŞTÜ?

Patlama ve düşen parçalar can ya da mal kaybına yol açmadı. İlk incelemede, düşen parçalar üzerinde Rusça yazılar olduğu görüldü. Dün akşam saatlerinde İsrail’in, Şam’ı vurduğu biliniyordu.

İsrail makamları konuya ilişkin yorum gelmezken; Rus hava savunma sistemi S-300 füzelerinden birinin hedefi şaşırarak KKTC’ye düştüğü de iddia edildi. Gece saatlerinde Kıbrıs’a düşen ve yangına sebep olan cismin, S-300 füzesine ait bir parça ya da İHA olabileceği belirtilmişti.

Diğer yandan, güvenlik uzmanı Abdulah Ağar, Taşkent köyü yakınlarında Beşparmak dağlarında meydana gelen patlamayı değerlendirdi. TAK’a açıklamalarda bulunan Ağar, fotoğraflara bakıldığında birkaç farklı seçeneğin akla geldiğini söyledi. Ağar, düşen cismin kuyruk yapısına bakıldığında, en güçlü olasılık olarak hava savunma sistemine ait S-200 ya da S-300 füzesinin akla geldiğini vurguladı.