Kıyiv'de 41. "Ervin Nerede?" eylemi düzenlendi

27 Kasım 2019, 17:04

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği binası önünde her ay düzenlenen “Ervin Nerede?” protesto eyleminin 41’si düzenlendi.

Eylemin organizatörü KrımSOS teşkilatı bu ayki eylemi, “İşgalcilerin adalet kıyma makinesinde kaybolanlar” adı ile düzenledi.

Eylemde konuşan KrımSOS teşkilatı avukatı Denis Savçenko, “Kaçırılmalar hem kurbanlar hem de aileleri için bir trajedi, ayrıca Rusya’nın işgale karşı gösterilen direnişi ve herhangi bir muhalefeti durdurmak için uyguladığı baskı ve korkutma politikasının bir parçasıdır.”diye konuştu.

Aktivistler bir kez daha Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kaçırılan insanların davalarının soruşturulmasını talep etti.

Eylem sırasında göstericiler bir de mizansen gerçekleştirdi. Yapılan mizansende, Putin maskesini giyen bir kişi insanların hayatlarını simgeleyen dosyaları ,”Rus adaletin kıyma makinesine” attı.

ERVİN İBRAGİMOV’UN KAÇIRILMASININ AKABİNDE ONLARCA EYLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rus işgali altındaki Kırım’da, 2016 yılının Mayıs ayında kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov için düzenlenen “Ervin İbragimov Nerede?” destek eylemi, 25 Temmuz 2016 tarihinden itibaren her ay düzenleniyor. Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde düzenlenen eyleme, sivil toplum aktivistleri, Kırım Tatarları ve yaşanan yasa dışı duruma kayıtsız kalmayan Ukraynalılar katılıyor. Eylemciler, Rusya’dan Kırım’da kaçırılan insanların bulunması ve yasa dışı olarak tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Rusya’nın 3 yıl önce işgal ettiği Kırım’da toplamda 44 kişi kaçırıldı. Aralarından 19 kişi serbest bırakılırken, 15’inden bugüne kadar haber alınamadı.


Ervin Nerede? protesto eylemi
KIYİV
protesto eylemi
Bunlara da bakın: