Kıyiv Üniversitesinde Kırım Tatar kültürü tanıtıldı

Güncel
Anife Bilal
29 Mayıs 2019, 10:45
Anife Bilal
29 Mayıs 2019, 10:45

Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde “Kırım Tatar Kültür Günü” etkinliği düzenlendi.

Kırım Tatar Millî Meclisi üyesi ve Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı Gayana Yuksel, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada etkinliğin Kırımlı öğrenciler tarafından organize edildiğini bildirdi.

Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesinde şu an yaklaşık 50 Kırımlı öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Yüksel, bu öğrencilerin arasında Kırım Tatar öğrencilerinin de yer aldığını belirtti.

День кримськотатарської культури відбувся сьогодні в Інституті міжнародних відносин Київського національного…

Опубліковано Gayana Yuksel Вівторок, 28 травня 2019 р.

KIRIM TATAR KÜLTÜRÜ TANITILDI

Etkinlik,  öğrenci ve öğretmenlere Kırım Tatar kültürünü tanıtmak ve işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak tutuklanan siyasi tutsakların çocukları için bağış toplamak amacıyla düzenlendi.

Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı etkinlik çerçevesinde düzenlenen Kırım Tatar milli kıyafetleri sergisi için fotoğrafları sağladı. Ayrıca Kırım Ailesi Kültür Merkezi çocukları Kırım Tatar halk oyunları icra etti.

Etkinlik çerçevesinde ayrıca, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) aktivistleriyle birlikte Kırım’daki siyasi tutsaklara destek mektupları yazıldı.