Kıyiv Türk Filmleri Haftası "Mavi Bisiklet" ile başladı

Haberler
Ömer Kaya
03 Kasım 2019, 11:14
Ömer Kaya
03 Kasım 2019, 11:14

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de düzenlenen Türk Kültür Günleri kapsamında Kıyiv Yunus Emre Enstitüsünün organize ettiği Türk Filmleri Haftası başladı.

Sinema Genel Müdürlüğünün de desteğiyle düzenlenen programın açılışı, “Mavi Bisiklet” adlı filmin gösterimi ile gerçekleştirildi.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE DE KATILDI

Öte yandan, gösterim öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve yönetmen Ümit Köreken katılımcılara hitap etti. Açılış konuşmasında iki ülke arasında gelişmekte olan ilişkilere dikkat çeken Büyükelçi Güldere, sinemanın iki ülkenin kültürel etkileşimindeki potansiyel rolüne dikkat çekti. Daha sonra söz alan yönetmen Ümit Köreken ise Mavi Bisiklet filminin yapım hikayesinden bahsetti.

Açılış filminin gösterimine katılmak üzere Kıyiv Yunus Emre Enstitüsünün misafiri olarak gelen “Mavi Bisiklet”in yönetmeni Ümit Köreken 1 Kasım 2019’daki açılış etkinliği öncesinde, Kıyiv Milli Tiyatro Sinema ve Televizyon Üniversitesinde gerçekleştirilen seminere katıldı. Etkinlikte, Ukraynalı yönetmen ve yapımcı adaylarına hitap eden Köreken, Türkiye’de sinema sektörünün gelişimi ve bu alanda Türkiye ile Ukrayna arasındaki olası etkileşimlere dikkat çekti.

MAVİ BİSİKLET, UKRAYNALI İZLEYİCİLERDEN TAM NOT ALDI

Aralarında Ukrayna akademik camiası ve sanat çevrelerinden önemli isimlerin bulunduğu yaklaşık 200 kişilik bir katılımcı grubu tarafından izlenilen “Mavi Bisiklet” izleyicilerden tam not aldı.

У Києві було відкрито тиждень турецького кіноЗ нагоди 96-ої річниці проголошення республіки Туреччина посольством…

Опубліковано Yunus Emre Enstitüsü Kyiv / Інститут Імені Юнуса Емре в Києві Субота, 2 листопада 2019 р.