Kıyiv, öğrenciler için dünyanın en iyi 120 şehri listesine girdi

16 Ağustos 2019, 14:27

Uluslararası QS Quacquarelli Symonds şirketi öğrenciler için dünyanın en iyi şehirler listesini (Best Student Cities) yayımladı. Öğrenciler için en iyi şehir olarak Londra seçildi. Listenin ilk on şehri arasında Tokyo, Melbourne, Münih, Berlin, Montreal, Paris, Zürih, Sidney ve Seul yer aldı. Adaylar, kentin genel çekiciliği, işverenlerin aktifliği, öğrencilerin görüşleri ve finansal olarak satın alınabilirlik ile değerlendirildi.

Kıyiv (Kyiv) bu listenin 118. sırasında yer aldı. Uzmanlar şehir hakkında değerlendirme yaparak “Kıyiv, Doğu Avrupa’nın önemli bir sanayi, bilim, eğitim ve kültür merkezi olan Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehridir. Kıyiv Doğu Ortodoksluğun merkezi olarak sahip olduğu mirası yansıtan, güzel dini mimarisiyle bilinir” ifadelerini kullandı.

Eski Sovyet ülkelerden listeye Rusya’nın dört şehri Moskova (34), St. Petersburg (66), Tomsk (73) ve Novosibirsk (92), Litvanya’nın başkenti Vilnius (95), Letonya’nın başkenti Riga (110), Kazakistan başkenti Almatı (112) ve Belorus başkenti Minsk (120) girdi.

KIYİV
ÖĞRENCİ
şehir
Ukrayna
Bunlara da bakın: