Kıyiv Meydanında Kırım Tatar müzikleri yankılandı

23 Ağustos 2019, 23:35

Ukrayna’nın bağımsızlığının 28. yıl dönümü vesilesiyle başkent Kıyiv’deki kutlamalarda, Kırım Tatar ezgileri seslendirildi.

Kıyiv Sofia Meydanında düzenlenen kutlamalarda, Kırım Halk Dansları Grubu da sahne aldı. Kıyiv Meydanında toplanan binlerce Ukraynalı, Kırım Tatarlarının geleneksel müziği Qaytarma’yı dinledi. Kıyiv Meydanında toplanan binler, Kırım Tatar halk danslarına eşlik ederek, alkış tuttu.

Ukrayna’nın Bağımsızlığını ilanının 28. yıl dönümü vesilesiyle yapılan kutlama etkinlikleri kapsamında Kiev Sofia Meydanında yapılan resmî tören alanında Kırım Halk Dansları Grubu sahne aldı.

Опубліковано Ahmet Özay Пʼятниця, 23 серпня 2019 р.

Yarın, 24 Ağustos’ta kaydedilecek olan Ukrayna Bağımsızlık Günü, devlet düzeyinde organize edilen pek çok etkinliğe sahne oluyor.

Ukraynalılar için hayli sembolik bir anlam taşıyan Bağımsızlık Günü, Ukrayna vatandaşlarının ülkelerine ve bağımsızlıklarına duydukları isteğin bir göstergesi olarak büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

24 AĞUSTOS BAĞIMSIZLIK GÜNÜNDE DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER

24 Ağustos 2019 günü saat 9.30-11.00 arasında devlet ve kent yetkililerin katılımıyla Bağımsızlık Meydanında ve Semavi Yüz Kahramanları sokağında kutlama etkinlikleri yapılacak.

Ayrıca, Ukrayna bağımsızlığı için mücadele edenlere, Haysiyet Devrimi sırasında ve Donbas’ta hayatını kaybeden Ukraynalı askerlerine ve ünlü Ukrainler anıtlarına çiçek bırakılması planlanıyor.

Bunun dışında “Vışivankalı Koşu” (Vışivanka, Ukrainlerin geleneksel işlemeli gömleği) etkinliği, “Hayal Haritası 2019” festivali, “Birlik Ukrayna” eylemi düzenlenecek.

KIRIM EVİ KONSER DÜZENLİYOR

Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi önünde akşam saatlerinde “Kırım Evi Kalpleri Birleştiriyor” konseri düzenlenecek. Konserde, Kırım Tatar şarkıcı Camala, Elvira Sarıhalil, Şatur-Gudur grubu, Kurbası grubu ve birçok sanatçı daha sahne alacak.

Konser öncesi ise Kırım Tatar el sanatları, Kırım Tatar kahve yapımı ve yemekleri hazırlama atölyeleri düzenlenecek.

Kırım Tatarları
kıyiv meydanı
Ukrayna Bağımsızlık Günü
Bunlara da bakın: