Kıyiv’in merkezinde Kırım Tatar Bayrak Günü yürüyüşü!

27 Haziran 2020, 15:51

Ukrayna’nın başkenti olan Kıyiv’de 26 Haziran 2020 tarihinde Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla Hreşçatık caddesinde yürüyüş, sonra ise Bağımsızlık Meydanı’nda miting düzenlendi.

Yürüyüş katılımcıları Kıyiv’in merkezi caddesinde 85 metrelik dev Kırım Tatar bayrağını taşıdı. 

Yürüyüşe araç konvoyu da katıldı. 

Yürüyüşe Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM üyeleri ve aktivistler katıldı.

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan KTMM Başkanı Çubarov, “Ukrayna’nın çeşitli bölgeleri ve başka ülkelerde Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler hakkında bilgiler içeren mesajlara cevap vermeye yetiştiremiyorum.” diye yazdı. 

Çubarov işgal edilen Kırım’da etkinliklere katılan vatandaşlara teşekkürlerini sunarken, “İşgal edilen Kırım’da tüm yasaklar ve Rus işgalcilerin uyarılarına rağmen Kırım Tatar Milli Bayrak gününü kutlayan herkese teşekkürler.” dedi.

KTMM Başkanı, günümüzde Ukrayna’da Kırım Tatar Bayrağının ne olduğunu ve hangi anlamı taşıdığını herkes bildiğini vurgularken, “Gelecekte Kırım Tatar Cumhuriyetinin Bayrağı yanında Ukrayna Bayrağının olacağından eminim.” dedi. 

,

Yürüyüşe KTMM Başkan Yardımcısı, eski siyasi tutsak İlmi Ümerov da katıldı.

Etkinlik sırasında Çubarov, “Bayrakları asın, bizi Kırım’da da izliyorlar. Orada da Kırım Tatarları düşmanlar tarafından işgal edilen Vatanda Milli Bayraklarını asıyor!” diye kaydetti.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.

KIYİV
Kırım Tatar Bayrak Günü
Kırım Tatarları