Kıyiv'deki Rus Büyükelçiliği önünde "Ervin Nerede" eylemi

Güncel
Feride Useinova
29 Ekim 2019, 09:56
Feride Useinova
29 Ekim 2019, 09:56

28 Ekim 2019 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki (Kyiv) Rusya Büyükelçiliği binası önünde, her ay düzenlenen “Ervin Nerede?” protesto eyleminin 40.’sı gerçekleşti.

Aktivistler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgali kabul etmeyen insanlara karşı kullandığı “işkence aletlerini” sergiledi.

Aktivistlerden biri basın mensuplarına konuşarak, “Aletler arasında ‘yeşil insancıklar’ ve çok sayıda silah ve askeri ekipman var. Bu aletlerin Putin’in elinde bulunan aletlerden tek farkı oyuncak olmalarıdır. Ayrıca, sergimizde gerçek kelepçe, işgalcilerin yüzlerini kapatan maskeler ve Rusya Ceza Kanunu var” dedi.

ERVİN İBRAGİMOV’UN KAÇIRILMASININ AKABİNDE ONLARCA EYLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rus işgali altındaki Kırım’da 2016 yılının Mayıs ayında kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov için düzenlenen “Ervin İbragimov Nerede?” destek eylemi, 25 Temmuz 2016 tarihinden itibaren her ay düzenleniyor. Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde düzenlenen eyleme, sivil toplum aktivistleri, Kırım Tatarları ve kayıtsız kalmayan Ukraynalılar katılıyor. Eylemciler, Rusya’dan Kırım’da kaçırılan insanların bulunması ve yasa dışı olarak tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin devam ettiği 3 yıl içinde yarımadada 44 kişi kaçırıldı. Aralarından 19 kişi serbest bırakılırken, 15’i hakkında bugüne kadar haber alınamıyor.

40 акція #Where_is_Ervin, – на підтримку близьких жертв насильницьких зникнень в окупованому РФ Криму. На початку жовтня росЗМІ повідомили про те, що «TetrisChallenge» дістався до російських спецслужб». Ця новина надихнула активістів на черговий перфоманс: ми покажемо «TetrisChallenge: гру Путіна» з жертвами насильницьких зникнень в окупованому РФ КримуДля довідки: від початку окупації і анексії Криму Росією на півострові було викрадено 43 людини. З них 15 досі не знайдені. Чекаємо на Вас!

Опубліковано Крим_ SOS Понеділок, 28 жовтня 2019 р.