Kıyiv'deki iki sokağa ünlü Kırım Tatarlarının isimleri veriliyor

Haberler
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 13:21
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 13:21

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki iki sokak ünlü Kırım Tatarlarının adını taşıyacak.

Kıyiv Belediye Meclisinin Kültür, Turizm ve Enformasyon Politikasından Sorumlu Komitesi 15 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen oturumda yaptığı oylamada Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) teklifine destek vererek Kıyiv’deki  bir sokağa Kırım Tatar siyasetçi, düşünür, yazar, eğitimci ve yayıncı İsmail Bey Gaspıralı’nın ismini, başka bir sokağa da efsanevi Kırım Tatar savaş pilotu Amethan Sultan’ın isminin verilmesini onayladı.

Kırım Evi Program Direktörü Alim Aliyev yaptığı açıklamada, “Kıyiv’deki sokaklara ünlü Kırım Tatarlarının adlarının verilmesi Kırım Tatar kültür ve tarihi mirasının genel ulusal mirasına dahil edilmesi demektir. Böylece Kırım Tatarlarının da bir parçası olduğu Ukrayna siyasi ulusu inşa ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Kıyiv şehrinde, Rusya’daki Nijniy Novgorod şehrindeki iş bölgesi anısına adlandırılan Sormovskaya sokağının ismi İsmail Bey Gaspıralı sokağı olarak değiştirilecek. Ayrıca NKVD görevlisi Konstantin Zaslonov’un anısına adlandırılan sokağın ismi de Amethan Sultan sokağı olarak adlandırılacak. Her iki sokak da Kıyiv’in Darnitskiy bölgesinde bulunuyor.