Ukrayna'da Kırım Tatar tarihini ve kültürünü tanıtan "Yol Kırım" sergisi açıldı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
06 Kasım 2021, 13:51
Mehmet Berk Yaltırık
06 Kasım 2021, 13:51

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de açılan “Yol Kırım” adlı sergi, bir yıl boyunca Kırım Tatar tarihini ve kültürünü merak eden ziyaretçilere açık olacak.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım Tatarlarının tarihini ve kültürünü anlatan “Yol Kırım” adlı sanat projesinin açılışı yapıldı. Kırım Evi’nde 5 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşen sergi açılışına Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov ve projenin küratörlerinden Kırım Tatar seramik sanatçısı Rüstem Skıbin katıldı.

UKRAYNA’DA KIRIM TATAR TARİHİ VE KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN SERGİ BİR YIL BOYUNCA ZİYARETÇİLERE AÇIK OLACAK

Yol projesinin koordinatörü, Kırım Tatar seramik ustası, El Çeber teşkilatı Başkanı Rüstem Skıbin, “Bu bizim bir halk olarak var olduğumuzu, zengin deneyime sahip olduğumuzu ve bunları nesilden nesile aktardığımızı göstermek için iyi bir fırsattır. Ve bu projede, sanatın bize sunduğu fırsatlarla; tarihi, kültürü ve gelenekleri gösteriyoruz.” dedi.

“YOL KIRIM” SERGİSİ KIRIM TATAR KÜLTÜRÜNÜ VE TARİHİNİ YANSITIYOR

Yaklaşık 200 eser ve 6 salondan oluşan sergiyle, Kırım Tatar kültürü ve tarihine ilişkin farkındalığın artırılması amaçlanıyor. Açılışta konuşan projenin küratörlerinden Rüstem Skıbin, “Bugün Kırım’da olan ve eserlerini kişisel olarak burada sunamayan sanatçılara özellikle teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Sergi bir yıl boyunca ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Ayrıca sergi projesi kapsamında, Kırım Tatar halkının yüz yıllardır süregelen devletleşme tarihi, kültürü, gelenekleri, dini, dili ve sanatını yansıtıyor. Sergi, modern küresel sergi teknolojileri kullanılarak inşa edildi. Söz konusu proje, El Çeber sivil teşkilatı tarafından Ukrayna Kültür Vakfı, Ukrayna Enstitüsü ve Kırım Evi’nin de desteğiyle yürütülüyor.