Kıyiv'de üniversite öğrencilerine Kırım Tatar sürgünü anlatıldı

Haberler
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 16:43
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 16:43

Kırım Tatar Kaynak Merkezi ve Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi tarafından 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla tartışma paneli düzenlendi.

16 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen panelde üniversite öğrencilerine Kırım Tatar Sürgünü ve onun soykırım olarak soruşturulmasının önemi anlatıldı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ile ilgili soruşturmanın başlatılmasına öncülük eden insanlardan biri olan Ukrayna Kahramanı, Korgeneral Grigoriy Omelçenko, insan hakları savunucusu Avukat Aleksandr Poznyak, Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova ve Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Riza Şevkiyev panele konuşmacı olarak katıldılar.

Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Vladimir Kazarin yaptığı konuşmada Kırım Tatar sürgününün Kırım tarihindeki kara bir leke olduğunu ve bu suçun kurbanlarının anılmasının gerektiğini ifade etti.

“KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ DAVASI ZAMANINDA SOYKIRIM OLARAK İNCELENSEYDİ, ŞU ANKİ OLAYLAR TEKRARLANMAZDI”

Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasının önemini vurgulayan Eskender Bariyev, “2014 yılında Stalin rejiminin takipçileri Kırım Tatarlarına, Ukraynalılara ve Ukrayna yanlısı aktivistlere karşı saldırganlık sergilemeye başladı. Bana göre Kırım Tatar sürgünü davası zamanında soykırım olarak incelenseydi, şu anki olaylar tekrarlanmazdı.” diye kaydetti.

Korgeneral Grigoriy Omelçenko, Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak incelenmesi için 2009-2015 yılları arasında defalarca Ukrayna Cumhurbaşkanları ve SBU Başkanlarına başvuru yaptığını anlattı. Dava ancak 2015 yılının sonunda açılabildi. Yaptığı konuşmada Omelçenko, gençlere Kırım Tatar sürgününü unutmamaya ve sürgün kurbanlarını anma çağrısında bulundu.

Tarihçi Gülnara Bekirova Kırım Tatar sürgününün tarihi boyutu hakkında bilgi verirken, “Kırım Tatar Sürgünü, cezalandırılmamış bir suç ve sonuçlarını modern Rusya’da her gün görüyoruz. Maalesef Ukrayna toplumu, Kırım Tatar halkının trajedisinin sadece soykırımı yaşayan küçük bir halkın trajedisi olmadığını, tüm Ukrayna ve tüm dünyanın trajedisi olduğunu anlayamadı.” ifadelerini kullandı.

İnsan hakları savunucusu Avukat Aleksandr Poznyak da Kırım Tatar sürgünü davasının incelenmesinin ve mahkemeye iletilmesinin çok büyük önem taşıdığını anlattı.

“BUGÜN SOYKIRIMIN YENİ AŞAMASI BAŞLADI”

Babasının sürgün anılarını ve ailesinin bu korkunç trajediden ne şekilde etkilendiğini anlatan Riza Şevkiyev, “Bugün soykırımın yeni aşaması başladı. Şu ana dek halkımızın yüzde 10’u anavatanın dışına gitmeye zorlandı. Bu da bir sürgün. Sessiz, sürünen, sistematik ve Kremlin’de planlanan bir sürgün.” dedi.

İlmi Ümerov yaptığı konuşmada Kırım Tatarlarının kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğunu ve bu hakların hala hayata geçirilmediğini vurgularken bunları elde etmek için yapılan mücadelenin devam edeceğini ifade etti.

Etkinlik sırasında “1944 Soykırımı Tanıkları” filmi de gösterildi.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.