Kıyiv'de Ahilik geleneği konuşuldu

Ekonomi
Mehmet Berk Yaltırık
28 Mart 2019, 00:25
Mehmet Berk Yaltırık
28 Mart 2019, 00:25

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) Türk ticaret tarihinde Ahilerin ve Ahilik geleneğinin oynadığı rol konuşuldu.

27 Mart’ta Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Ukrayna EkoAvrasya Derneği tarafından ortaklaşa şekilde “Bir Türk Ticaret Geleneği Olarak Ahilik” paneli düzenlendi. Etkinliğe Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ender Korkmaz, Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Evren Damyan ve birçok davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü Müdür Ender Korkmaz, Ahiliğin kelime anlamını açıklayarak Türk toplumunun kültürel kodlarının önemli bir unsuru olduğundan bahsetti.

Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Evren Damyan, günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahiliğin; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğuna konuşmasında yer verdi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel de Ahi Evran ve Ahilik Teşkilâtının kuruluşunu anlatarak Ahiliğin özelliklerinden, kurallarından ve tarihte oynadıkları rolden bahsetti.