Kıyiv’de Türk geleneğinde “Ahilik” konulu panel

Güncel
Ömer Cihad Kaya
19 Mart 2019, 10:49
Ömer Cihad Kaya
19 Mart 2019, 10:49

Kıyiv’de (Kiev) faaliyette bulunan Yunus Emre Enstitüsünde, ahilik ve Türk kültüründeki yerini konu alan bir panel düzenlenecek.

“Bir Türk Ticaret Geleneği Olarak Ahilik” isimli etkinlik, 27 mart 2019’da saat 14:00’da Ukrayna Ticaret Odasında gerçekleşecek.

Söz konusu programa, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel ve EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren konuşmacı olarak katılım gösterecekler.

Enstitünün Facebook sayfasındaki duyuru metninde şu ifadelere yer verildi: “Ahilik, Türk toplumunu oluşturan kültür kodlarının önemli bir ögesidir. Selçuklu ve Osmanlı döneminde Türk tüccarlarının kurmuş olduğu bu loncalar ait olduğu piyasayı düzenleyen, aynı zamanda mensuplarının ekonomik faydalarını maksimize ederken meslek etiğini de sıkı sıkıya takip eden kurumlardır. Ahi loncaları aynı zamanda piyasanın kalifiye eleman ihtiyacını karşılayan birer mesleki eğitim kurumudur. Usta-çırak ilişkisi ile yetişen yeni kalifiye elemanlar bu loncalarda hem mesleğin inceliklerini hem de meslek ahlakını öğrenmekteydiler.

Ahilik kelime anlamı olarak ‘kardeşlik’ demektir. Bir kardeş gibi birbirine sarılan meslektaşlar birbirlerinin mesleki gelişimi ve refahı için ortaklaşa çalışmaktadırlar. Yüzyılları aşıp gelen bu aile kültürünün kurucusu Ahi Evran, aynı zamanda bu aile kültürüne de nazireyle Ahi Baba olarak anılmaktadır.
Kiev Yunus Emre Enstitüsü, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve EkoAvrasya Derneği Ukrayna Şubesi tarafından Ukrayna Ticaret Odasında düzenlenecek olan panel programında söz alacak olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel ve EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren Türk ticaret hayatının bu geleneksel kurumunu anlatacaklar. İlgilenen herkes etkinliğe davetlidir.”