Kıyiv’de “Rus emperyalizmi” bağlamında Kırım’ın durumu konuşuldu

Haberler
Anife Bilal
07 Mayıs 2019, 18:15
Anife Bilal
07 Mayıs 2019, 18:15

Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi’nde Rus yayılmacılığının tarihi süreçleri ve günümüzdeki etkileri masaya yatırıldı.

Kırım Evi’nde “Rus emperyal Söyleminde Kırım ve Kuzey Karadeniz Bölgesinin Yeri; Sömürgecilik, İlhak, Sembolik “Özelleştirme”,Geçmişteki Emperyal İmajların 2014 İlhakından Önce ve Sonrasında Kullanılması”  isimli yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Ulusal Hatıra Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç, “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova, Kırım Evi Program Direktörü Alim Aliyev ve Ukraynalı tarihçi Andrey İvanets katıldı.

Toplantıda Rusya’nın Kırım ve onun yerli halkına karşı yürüttüğü siyasi, sosyal, dini, kültürel, toplumsal baskıların analizi yapıldı ayrıca modern şartlarda Kremlin’in emperyal politikasına karşı koyma yolları ele alındı.

“RUS YAYILMACILIĞI 18. YÜZYILDAN BERİ DEVAM EDİYOR”

Toplantının moderatörlüğünü yapan Alim Aliyev yaptığı konuşmada, “Rusya’nın Kırım ve Kuzey Karadeniz bölgesine yönelik emperyal politikasının Kırım’ın ilk işgalinden yani 18. yüzyıldan beri devam ettiğini açıkça söyleyebiliriz. Bu politika devamlı çeşitli formlara giriyor, bazen çok çarpıtılmış formlara, ancak özünde o aynı kalıyor.” dedi.

Toplantıda konuşan Ukrayna Ulusal Hatıra Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç, “Dekomünizasyonun (Sovyet dönemi sembollerinin ortadan kaldırılması) amacı Rus imparatorluğunun geri kurulması için kullanılabilecek emperyal mirasından tamamen kurtulmaktır. Kırım’la ilgili durum 2014’ten beri hatta 2014’ün öncesindeki durum da dahil olmak üzere, yarımadanın tarihi yeniden yazıldığı için en agresif eylemlerin ne şekilde hazırlandığını gösteren klasik bir örnektir.” diye kaydetti.

Toplantıya Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, 2014’ten sonra Rusya’nın “Kırım’da şahsi çıkarlarını ortaya koymak” için kendi tarihsel konseptini yaratmaya çalıştığını ifade etti.