Kıyiv'de önemli faaliyetlere öncülük eden Dr. Mahmut Çevik'e TİKA'da yeni görev

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ocak 2021, 17:05
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ocak 2021, 17:05

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığında (TİKA) başkan yardımcılığı görevine getirildi. Türk dünyasına yönelik faaliyetleriyle tanınan Çevik, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı olduğu dönemde Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu ile Kıyiv’de Kırım Tatar Kültür Merkezi açılışına öncülük etti ve Kırım Tatar kültürüne yönelik birçok projeye katkı sundu.

Resmi Gazete’de Türkiye Cuhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, 08 Ocak 2021 tarih ve 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’inci ve 3’cü maddeleri gereğince Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığında (TİKA) Başkan Yardımcılığı görevlerine Dr. Mahmut Zühtü Çevik ile Dr. Naci Yorulmaz atandı. TİKA başkan yardımcılığı görevine getirilen Mahmut Çevik, 21 Ekim 2016 tarihinde TİKA’nın, Ukraynalılar için başlattığı 5 ayrı projenin öncü heyetinde yer aldı. Çevik, Kırım Tatarları için büyük bir yardım ve Kırım’da kalanlar için manevi destek anlamı taşıyan Ukrayna’nın ana kısmında yeni Kırım Tatar Kültür Merkezi’nin açılışına ve benzer birçok projeye imza attı.

TİKA’DAN KIRIMOĞLU’NA ZİYARET

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Ukrayna Koordinatörü Esin Ergin Acar ile Kırım Tatar Halkının Milli Lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu 21 Mart 2019 tarihinde Kıyiv’de ziyaret etmişti. Başta Kırım olmak üzere Dünya üzerinde ve özellikle Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinde yaşayan Kırım Tatarlarının sorunlarının ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği ziyarette, Türkiye ve Türkiye’nin Kalkınma Kuruluşu TİKA’nın soydaş ve akraba toplulukları ile Ukrayna’ya yönelik diplomasi, politika ve faaliyetleri çerçevesinde değerlendirmelerde bulunulmuştu.

“1 YILDA 10 YILLIK YATIRIMYAPAN KOORDİNATÖR UNVANI”

Dr. Mahmut Çevik, 2012-2013 yıllarında Üsküp Koordinatörü olarak görev yaptığı sırada Makedonya’da yaptığı çalışmalar ile “1 Yılda 10 Yıllık Yatırım Yapan Koordinatör” olarak adından söz ettirdi. Türkler başta olmak üzere Rumeli’de, Arnavut, Boşnak, Roman ve diğer soydaş ve akraba topluluklarca tanınan ve benimsenen Çevik, Balkan ülkelerinin devlet ve hükumet yöneticileri tarafından da ülkelerinde ayrım yapmadan sosyal dayanışma ve kalkınma alanında yaptığı çalışmalardan ötürü takdir topladı.

TİKA, KIYİV’DE 5 PROJEYE İMZA ATTI

TİKA eğitim alanında Ukraynalılar için 21 Ekim 2016 tarihinde beş yeni proje başlattı. Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özgün Talu, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve TİKA koordinatörü Hacı Bayram Bolat’tan oluşan Türk heyet 28 Ekim 2016 tarihinde bir gün içinde beş projenin açılışını gerçekleştirdi.

KIRIM TATAR KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

Türk heyetinin son durağı Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesi oldu. TİKA, burada üniversite için iki önemli projeyi hayata geçirdi. İlk olarak Kırım Tatar Kültür Merkezi açıldı.
Kırım Tatar Kültür Merkezi açılışına katılan Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatar Halkından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “21 bin Kırım Tatarı işgal edilen Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına taşındı. Yarımadada kalan soydaşlarımız baskılara uğruyor. Ukrayna’nın ana kısmında yeni Kırım Tatar Kültür Merkezi’nin açılışı Kırım Tatarları için çok büyük bir yardım ve Kırım’da kalanlar için manevi destek” diye konuştu.

KIRIM TATAR DİLİNİN UZMANLIK ALANI OLARAK ÖĞRETİLEN İLK ÜNİVERSİTEDE SON TEKNOLOJİ

Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesi, Kıyiv’de Kırım Tatar dilini ayrı bir uzmanlık dalı olarak öğretmeyi başlayan ilk üniversite oldu. Bu sene Kırım Tatar dilini öğrenmek isteyen 13 öğrencinin bulunduğu biliniyor.
Ayrıca bugün üniversitede Türk dili eğitimi alan öğrenciler için TİKA tarafından en son teknolojiyle donatılan simultane çeviri odasının açılışı da yapıldı.
Ukrayna’da eğitim alanına yapılan bir diğer önemli yatırım Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi öğrencileri için interaktif sınıf açılışı oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Mahmut Çevik, bugün bu sınıfta eğitim gören öğrencilerin gelecekte çok iyi birer diplomat olacağına dair umutlarını ve iyi dileklerini dile getirdi.

TİKA SAYESİNDE ELEKTRONİK KÜTÜPHANE

Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı Ulusal Devlet Yönetimi Akademisinde de, TİKA sayesinde öğrenciler için Ukrayna’da eşi benzeri olmayan bir elektronik kütüphane donatıldı. Kütüphanedeki çoğu belge kısaltılmış olarak değil tam metin olarak veriliyor. Ayrıca TİKA ve akademi arasındaki işbirliği bu atılımlarla sonranmıyor. Şimdiden elektronik belge yönetimi projesi üzerinde de çalışılmaya başlandığı ifade ediliyor.
TİKA’nın Ukrayna ile işbirliği sürdüğü seneler içinde ülkede gerçekleştirdiği projelere toplamda 32 milyon dolar yatırdığı ifade ediliyor.
Mahmut Çevik, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’yı bağımsızlığını ilan ettiği ilk günlerden beri desteklemeye devam ettiğini ve Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’nın (TİKA) Ukrayna ile 1997 yılından beri işbirliği yaptığını hatırlatarak, kuruluşun yeni ve verimli projelerin hayata geçirilmesi konusunda her zaman işbirliğine ve yeni fikirlere açık olduğunu belirtti.

TİKA ve Kırımoğlu, Kıyiv’de Kırım Tatar Kültür Merkezi açtı.