Kıyiv'de Kurban Bayramı kutlaması

14 Ağustos 2019, 11:04

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kyiv) VDNH Parkı’nda (Ukrayna Fuar Merkezi) 13 Ağustos 2019’da  Müslümanların en önemli bayramlarından Kurban Bayramı vesilesiyle kutlama etkinliği düzenlendi.

Bayram kutlaması bayram namazı ile başladı.

Etkinlik açılışında konuşma yapan Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov, “Kırım ve Ukrayna Müslümanları adına tüm dindaşlarımın Bayramını kutluyorum. İslamda iki büyük bayram var; Ramazan ve Kurban Bayramları. Kurban bayramı tarihi olarak Hazreti İbrahim’le bağlantılı. Hazreti İbrahim’e en sevdiği oğlu Hazreti İsmail’i kurban etmesi emredilmişti. Hazreti İbrahim emre uyarak oğlunu kurban etmeyi karar verdiği zaman Allah oğlunu bağışladı ve gökten bir koç gönderdi. O zamandan beri bu, insanın Allah için en önemli ve en sevdiği şeyi kurban etmeye hazır olduğunun sembolü oldu. İslam’daki en büyük bayramlarla bağlantılı olan bu ders biz Kırım Tatarları için de bugün çok önemli. Çünkü tam da bu nitelikten dolayı, bir halk olarak doğru ve asil bir şekilde işgalciye karşı şiddet içermeyen bir mücadele yürüterek nihayetinde zafer kazanabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov da yaptığı konuşmada Rus işgali dolayısıyla birçok Kırım Tatarının 6’ıncı kez Kurban Bayramını anavatanında kutlayamadığını kaydederek, “Allah’a en kısa zamanda evde, Kırım’da bayramları kutlamaya ve misafirlerimizi karşılamaya nasip etmesi için dua ediyoruz.” diye kaydetti.

Kırım Haber Ajansı’na (QHA) açıklamalarda bulunan etkinlik organizatörlerden Damir Minadirov etkinliğe yaklaşık 3 bin kişinin katıldığını anlattı. 

Etkinlikte kermes, çeşitli gösteriler, 6-12 yaşındaki çocuklar için çeşitli yarışmalar, güreş turnuvası ve kadınlar için çekiliş düzenlendi ayrıca misafirlere yemek dağıtıldı.

KIYİV
kurban bayramı
Bunlara da bakın: