Kıyiv'de Kırımlı siyasi tutsaklara destek etkinliği gerçekleştirildi

Haberler
E. K.
17 Haziran 2021, 16:26
E. K.
17 Haziran 2021, 16:26

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırımlı siyasi tutsaklara destek etkinliği düzenlendi. Etkinlik sırasında, Rus işgali altında Kırım’da siyasi güdümlü kurmaca davalar çerçevesinde işgalcilerce yasa dışı şekilde alıkonulan 100’den fazla kişinin Rus hapishanelerinde tutulduğuna dikkat çekildi.

Kıyv’deki Kırım Evi Merkezinde 16 Haziran günü, Kırımlı siyasi tutsaklara destek için etkinlik düzenlendi. Ukraynalılara ve uluslararası topluma, Rusya ve Kırım’da yasa dışı olarak hapsedilen Ukrayna vatandaşlarını hatırlatmak ve yetkililere, onların serbest bırakılması için her fırsatı kullanma çağrısında bulunmak amacıyla düzenlenen ve moderatörlüğünü Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gayana Yüksel’in yaptığı etkinliğe; Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi temsilcisi Anton Korınevıç, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna milletvekili ve eski siyasi tutsak Ahtem Çiygöz, KTMM Başkan Yardımcısı ve eski siyasi tutsak İlmi Ümerov, Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, KırımSOS teşkilatı Başkanı Denis Savçenko, eski siyasi tutsak Volodımır Baluh, Kırım Tatar siyasi tutsak Timur Abdullayev’in eşi Alime Abdullayeva iştirak ettiler.

“KIRIMLI SİYASİ TUTSAKLAR KONUSU ÇOK YÖNLÜ BE KARMAŞIK BİR KONU”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Gayana Yüksel, “Siyasi baskı, 2014 yılındaki işgalden sonra Kırım yarımadasında ortaya çıkan bir olgudur. Bu etkinliğe katılanların çoğu daha önce Kırım’da yaşıyordu ve hepimiz yarımadanın topraklarında böyle bir kitlesel baskı ve zulmün olmadığını, insanların dini görüşleri ve sivil tutumlarından dolayı bu kadar çok dava açılmadığını biliyorlar… Kırımlı siyasi tutsaklar konusu çok yönlü ve çok karmaşık bir konudur, çünkü günümüzde hiçbir etki mekanizması, durumda bir değişiklik, doğrudan müdahale araçları yoktur… Ama bu konuyu sürekli dile getirmek ve sadece konuşmak değil, aynı zamanda siyasi tutsaklara ve ailelerine yardım etmekle ilgili sorulara da cevap aramak gerekiyor. Kırım Tatar ve Ukrain siyasi tutsaklarla ilgili duruma dikkat çekmek için bu tür etkinliklerin ve müzakerelerin Kırım Evi’nde düzenli hale geleceğini umuyorum.” ifadelerini kullandı.

İNSAN HAKLARI MÜCADELESİNDE GÜÇLERİN BİRLEŞTİRİLMESİ ÇAĞRISI

Kırım Evi’nden yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu ve geçici işgal altındaki Kırım’daki cezaevlerinde 100’den fazla Ukrayna vatandaşının siyasi nedenlerle tutulduğu hatırlatılırken, genellikle Kırım Tatarları ve sivil toplum aktivistlerinin Rus işgal makamları tarafından gerçekleştirilen keyfi aramalar, gözaltılar, baskı ve korkutmalara maruz kaldığı kaydedildi. Kırım Evi’nin, Kırımlı siyasi tutsaklara ve ailelerine tam destek sağlamaya devam edeceği belirtilirken, “Demokratik dünyanın tüm temsilcilerine, insan hakları örgütlerine ve uluslararası medyaya, Rusya Federasyonu üzerindeki baskıyı artırarak insan hakları mücadelesinde güçlerini birleştirme çağrımızı yineliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İnsan hakları savunucularının verilerine göre, günümüzde 105 Kırımlı siyasi nedenlerden ötürü alıkonuluyor ve 6 kişi ev hapsinde tutuluyor. Böylece Kırım’da 84’ü Kırım Tatarı olmak üzere 111 kişi siyasi nedenlerden ötürü Rusya tarafından kovuşturuluyor. 84 Kırım Tatarından 80’i Rusya veya işgal altında bulunan Kırım’daki hapishanelerde tutuluyor.