Kıyiv’de Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihi üzerine yeni ders kitabı yayımlandı

Eğitim
Elvina Khalilova
24 Ekim 2020, 13:57
Elvina Khalilova
24 Ekim 2020, 13:57

Kıyiv’de, Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihi üzerine yeni bir ders kitabı yayımlandı.

Kırım tarihçileri Sergiy Gromenko, Gülnara Bekirova, Andriy İvanets, Kırım Tatar yazar Bekir Ablayev ve Ukrayna politik araştırmalar merkezinin başkanı Yuliya Tışçenko “Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi-Ders kitabı” adında bir kitap yazdı. Söz konusu çalışma, “Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat” projesinin sosyal medya hesabı üzerinden 23 Ekim 2020 tarihinde duyuruldu.

“Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat” projesinin Facebook sayfası üzerinden yapılan açıklamada, “Size “Kırım Tarihi ve Kırım Tatar halkının tarihi-Ders kitabı” adlı çalışmamızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kitap Ukrayna Kültür Vakfının desteğiyle başlatılan “Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat.” isimli projenin uygulanması çerçevesinde ekibimizin özenli çalışmasının sonucudur.” ifadelerine yer verildi.  

Kitabın yazarları ayrıca, yayımladıkları ders kitabının okul çağındaki çocuklar için uyarlandığını, ancak öğretmenler, öğrenciler ve Kırım tarihi ile ilgilenen herkes için faydalı olabileceğini belirtti.

KIRIM AİLESİ’NDEN YENİ EĞİTİM PROJESİ

Bilindiği gibi Kırım Ailesi sivil toplum kuruluşu, Ukrayna toplumuna, Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak için özel bir proje üzerinde çalışmaya başlamıştı.

Sovyet yönetimi tarafından oluşturulan negatif propagandayı yıkmayı ve Ukrayna halkına Kırım Tatarlarını daha iyi tanıtmayı hedefleyen Kırım Ailesi sivil teşkilatı, Ukrayna Kültür Vakfının desteğiyle “Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat” isimli projeye başlayacağını duyurmuştu. Proje çerçevesinde bir ders kitabı ve 15 video dersten oluşan bir kursun hazırlandığı bildirilmişti.