Kıyiv’de, Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihi üzerine ders kitabı ve eğitim platformu sunumu

Eğitim
Elvina Khalilova
18 Kasım 2020, 21:44
Elvina Khalilova
18 Kasım 2020, 21:44

Kıyiv’de, “Bilgi” isimli eğitim projesi çerçevesinde yayımlanan Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi üzerine ders kitabı ve çeşitli derslerden oluşan “Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat” isimli eğitim platformunun sunumu gerçekleşti. Proje, Kırım ailesi sivil toplum kuruluşu tarafından gerçekleştirildi. Kırım Haber Ajansına konuşan Kırım Ailesi Koordinatörü ve kurucusu Anife Kurtseitova, projenin ayrıntılarını ve önemini değerlendirdi.

Kıyiv’de 18 Kasım 2020 tarihinde Kırım Ailesi sivil teşkilatı, Ukrayna Kültür Vakfının desteğiyle uygulanan “Bilgi” projesi çerçevesinde yayımlanan ders kitapları ve çeşitli dersler ile videolardan oluşan “Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat” isimli eğitim platformunu tanıttı. 

1000 KİTAP VE EĞİTİM PLATFORMU

Proje çerçevesinde Ukrain ve Kırım Tatar dillerinde yayımlanan “Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi-Ders kitabı”nın 1000 nüshası basıldı.“Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat” isimli eğitim platformu için ise 16 ders ve çok sayıda çeşitli video materyaller hazırlandı. 

Kırım Haber Ajansı’na (QHA) verdiği demeçte projeyi anlatan Kırım Ailesi Koordinatörü ve kurucusu Anife Kurtseitova, “Proje Kırım Tatar halkının kültür ve tarihi mirasının yaygınlaştırılmasına odaklanıyor. Projenin amacı Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarları hakkındaki doğru bilgileri yaymaktır. Bu proje iki yıllık çalışmalarımızın sonucudur. Proje çerçevesinde iki dilde Kırım Tatarlarının tarihi üzerine ders kitapları ve eğitim platformu yarattık. Platformda, Kırım Tatarın tarihi, kültürü ve sanatı üzerinde çeşitli dersler ve videolar bulabilirsiniz.” dedi.

ÇALIŞMALARIN BÜYÜK BİR KISMI KIRIM’DA YAPILDI

Kurtseitova’ya göre, projenin uygulanmasına Kırım ve Kıyiv’de yaşayan ünlü Kırım Tatar ustaları, edebiyat bilimcileri, müzisyenler ve nakış ustaları katıldı. Bununla birlikte Kırım Ailesi Koordinatörü, platform için çalışmaların büyük kısmı Kırım’da yapıldığını aktardı.

Projenin Kırım Tatarlarına ilgisi olan herkes için çok faydalı olduğunu bildiren Anife Kurtseitova, “Herkes için çok faydalı olacak bir proje yapmaya çalıştık. Hem çocuklar, hem de büyükler için. Yani herkes bu platforma girip, merak ettiği konuları öğrenebilir.” dedi.

KIRIM TATAR VE UKRAİN DİLİNDE YAYIMLANDI

Proje çerçevesinde yayımlanan Kırım ve Kırım Tatar Halkının Tarihi isimli ders kitabının 1000 nüshasından 500’ü Ukraince, 500’ü de Kırım Tatar dilinde. Kitabı, Kırım tarihçileri Sergiy Gromenko, Gülnara Bekirova, Andriy İvanets, Kırım Tatar yazar Bekir Ablayev ve Ukrayna politik araştırmalar merkezinin başkanı Yuliya Tışçenko yazdı.

KİTAPLARIN ÇOĞU DAĞITILDI

Kitapların çoğunun dağıtımının yapıldığını belirten Kurtseitova şunları söyledi: 

Kitabı, Kırım Tatar merkezleri olan tüm bölgelere gönderdik. Kıyiv’deki birkaç çocuk kütüphanesine de dağıttık. Şimdi diasporalarımıza gönderilecek kitaplarımız kaldı. Ekibimiz çalışmalarının sonucunun dünyanın her bir köşesine ulaşsın istiyoruz. Bu çalışmaların uygulanması bizi mutlu edecektir. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız tüm bilgileri kitapta paylaştık.

“KİTABIN İNGİLİZCEYE ÇEVİRİLMESİ ÜZERİNDE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

Kırım Ailesi Koordinatörü, kitabın ileride de yayımlanmaya devam edeceğini ve İngilizceye çevrilmesi için çaba gösterildiğini bildirdi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kurtseitova, “Bu proje çerçevesinde bin kitap basıldı. Gelecekte çok planımız var, Ukrayna Kültür Vakfı ile görüşüyoruz ve ilerde daha çok nüsha çıkacağını düşünüyorum. Şu anda kitabın İngilizceye çevrilmesi üzerinde uluslararası bir kuruluşla da görüşüyoruz.” dedi.

UKRAYNA EĞİTİM VE BİLİM BAKANLIĞI DA DESTEK VERDİ

Anife Kurtseitova ayrıca, bu projenin Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından da desteklendiğini ve “Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi ders kitabının Ukrayna’nın her bir eğitim kurumunda mevcut olması için çalışmaların devam ettiğini aktardı. 

Bilindiği gibi bu yılın Eylül ayında Kırım Ailesi sivil toplum kuruluşu, Ukrayna toplumuna, Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak için özel bir projeye imza attı. Proje çerçevesinde Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi ve kültürünün tanıtılması amaçlanıyor.