Kıyiv'de Kırım Tatar sürgünü kurbanları anıldı

Haberler
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 10:54
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 10:54

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) Bağımsızlık Meydanında Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anma Günü dolayısıyla matem mitingi düzenlendi.

Mitingten önce Kıyiv’de araç konvoyu etkinliği düzenledi. Ukrayna Fuar Merkezinin (VDNH) önünde toplanan aktivistler Bağımsızlık Meydanına doğru hareket etti. Konvoya katılan 50’e yakın araç Kırım Tatar ve Ukrayna bayrakları taşıdı.

Bağımsızlık Meydanında akşam saat 18.00’de düzenlenen matem mitingi Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarının söylenmesiyle ve Kırım Tatar sürgünü kurbanları için okunan dua ile başladı.

Mitingte Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Ayder Rüstemov, “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, Ukrayna milletvekili Nikolay Knyajıtskiy, Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Vladimir Kazarin, Yeşiller Partisi lideri Vitaliy Kononov, LIBERATECRIMEA hareketinin aktivisti, muhalif İgor Kozlovskiy konuşma yaptılar.

KTMM Başkanı Refat Çubarov mitinge gelen herkese Kırım Tatarlarına verdikleri destek için teşekkür ederken, “Bana, şu an Kırım’da kalan ve Ukrayna devletinin geri dönmesini bekleyen insanlara yardım etmek için ne yapabiliriz diye sorulduğunda ben: “Onlara en azından destek sözleri söyleyin, sizin de işgalcilerden arındırılmış Kırım’a gideceğiniz günü beklediğinizi söyleyin” diyorum.” ifadelerini kullandı.

Matem mitingine katılan aktivistler mitingte kabul ettikleri kararda uluslararası topluma seslenerek Letonya’yı örnek alıp 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak kabul etmeleri çağrısında bulundu.