Kıyiv'de Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek protestosu

03 Kasım 2020, 20:23

Rus mahkemesi tarafından toplamda 42 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a (Kurman Grubu) destek vermek amacıyla Kıyiv’de eylem düzenlendi. Eylemciler, siyasi tutsaklara verilen rekor cezalara tepki gösterdi.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bugün Cumhurbaşkanlığı Ofisi binası önünde, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a ve Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan diğer tutsaklara destek vermek amacıyla eylem düzenlendi. Eylemciler, Ukrayna yönetimine, Rusya’nın esir tuttuğu Ukrayna vatandaşlarının unutulmaması çağrısı yaptı.

EYLEMCİLERDEN UKRAYNA YÖNETİMİNE: SİYASİ TUTSAKLARI UNUTMAYIN

Cumhurbaşkanlığı Ofisi binası önünde 3 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen eyleme hak savunucuları, aktivistler ve basın temsilcileri katıldı. ZMINA İnsan Hakları Merkezi temsilcisi Roman Gromik eylemde yaptığı açıklamada, Rus işgalci yönetiminin işgale karşı çıkanlara baskı uyguladığını vurgulayarak, “Kırım’da düzenlenen baskı ve aramaların ana amacı; yarımadadaki insanları korkutmak ve susturmaktır. İşgal altındaki Kırım’da yaşayan ve işgalci yönetime destek vermeyen Kırım Tatarları ve Ukrainleri korkutmaya çalışıyorlar.” dedi.

Eylem katılımcıları, “Siyasi tutsakların aileleri ile dayanışma içindeyiz”, “Rusya Kırım’a gelmeden önce yarımadada terörizm yoktu”, “Çocuklara babalarını geri verin” yazılı pankartları açtı.

Konuyla ilgili, Kırım İnsan Hakları Grubu Koordinatörü İrina Sedova, “Şu an hapiste olan her bir insan için mücadele etmeliyiz. Çünkü insanlar en büyük değerimiz. Bugün Cumhurbaşkanlığı Ofisi önünde toplandık ve Ukrayna yönetimine seslenmek istiyorum. Şu an Rus hapishanelerinde birçok Ukrayna vatandaşı alıkonuluyor ve onlar yardımımıza muhtaçlar.” diye kaydetti.

3 KIRIM TATARINA TOPLAM 42 YIL HAPİS CEZASI

Bilindiği gibi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kurman Grubu’nun son duruşması bugün Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşma çerçevesinde 3 Kırım Tatarı hakkında alınan kararlar açıklandı.

Rus mahkemesi, Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı aldı.


İşgal Altındaki Kırım
Rus baskısı
Bunlara da bakın: