Kıyiv'de Kırım Platformunun uzman seviyesinin kurucu zirvesi düzenlendi

Haberler
Anife Bilal
06 Ağustos 2021, 15:20
Anife Bilal
06 Ağustos 2021, 15:20

Kıyiv’de, Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik, uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla başlattığı Kırım Platformunun uzman seviyesinin kurucu zirvesi düzenleniyor. Zirveye siyasetçiler, insan hakları savunucuları ve Birleşik Krallık ile ABD’nin Ukrayna Büyükelçileri katılıyor.

Kıyiv’de, bugün Kırım Platformunun uzman seviyesinin kurucu zirvesi düzenleniyor. Zirvede açılış konuşması yapan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Kırım Platformu, Kırım’ı işgalden kurtarılmasına dair stratejik vizyonunun geliştirilmesini ve yarımadanın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaların birleştirilmesini öngörüyor.” diye belirtti.

“PLATFORM ÇERÇEVESİNDE YERLİ HALKLARIN HAKLARININ KORUNMASI KONUSU ÜZERİNDE ÇALIŞILACAK”

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Bakanı Danışmanı Yuliya Kazdobina, Kırım Platformu çerçevesinde öncelikle Kırım Tatarları olmak üzere yarımadadaki yerli ve azınlık halkların, haklarının korunması konusunda çalışılacağını anlattı. Kazdobina, Kırım Platformu uzman seviyesine bağlı; işgali tanımama ve yaptırım, güvenlik, insan hakları, çevre, kültür, insani politika ve yerli halkların korunması konuları üzerinde çalışacak yedi uzman grubunun oluşturulmasının planlandığını bildirdi.

“RUSYA UKRAYNA’NIN BAĞIMSIZLIĞINA SAYGI GÖSTERMELİDİR”

Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçisi Melinda Simmons, etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, “Dünyaya Kırım’ın Ukrayna olduğunu hatırlatmalıyız. Kırım konusu her zaman gündemde tutulmalı. Rusya’ya uygulanan baskının nasıl sürdürüleceğinin belirlenmesi ve Kırım’daki insan hakları konusunun konuşulması gerekiyor. Rusya, Ukrayna’nın bağımsızlığına saygı göstermelidir. Birleşik Krallık, ‘Kırım Ukrayna’dır’ diye söyleyebilmek için Ukrayna ile omuz omuza çalışmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“ABD KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMAYACAKTIR”

ABD Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Christine Quinn, ülkesinin Kırım’ın işgalini unutulmaması gereken büyük bir suç olarak nitelendirildiğini vurgularken, “Kremlin yönetimi, Kırım’ı Rusya Federasyonu’nun bir parçası olarak göstermeye çalışıyor. Fakat ABD hiçbir zaman Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacaktır. Ancak sadece açıklama yapmak yetersizdir. Kırım’daki insan hakları ihlalleri devam ediyor. Bu suçlardan sorumlu olanlar cezalandırılmalıdır.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.