Kıyiv'de Kırım Platformu Ofisi açılışı yapıldı

Haberler
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 12:57
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 12:57

Kıyiv’de Kırım Platformu Ofisi’nin açılışı yapıldı. Açılış töreni Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy katılımıyla gerçekleşti. Kırım Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformu merkez ofisinin çalışmasına ilişkin merak edilenleri anlattı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, dün, Kırım Platformu merkez ofisinin resmi açılışı yapıldı. Açılış töreni Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılan yabancı heyetlerin temsilcileri de törene katılım gösterdi ve ofis binasını gezdi.

Açılışta konuşma yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ofiste profesyonel yöneticilerin ve Kırım Platformu ideologların çalışacağını belirtirken, “Bizim burada yedi yirmi dört çalışarak Kırım’ı işgalden kurtarılması ve Kırım Tatarları başta olmak üzere Kırım’da yaşayanlara yardım etmek için elde edeceğimiz sonuç önemli” dedi. Kırım Platformu Ofisi Başkanı görevini Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç yerine getirecek.

“KIRIM PLATFORMU OFİSİ KIRIM İLE İLGİLİ SORUNLU KONULARI TESPİT EDECEK”

Kırım Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformu merkez ofisinin çalışmasına ilişkin ayrıntıları anlattı. Bakan Kuleba, ofisin Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Temsilciliğine bağlı olarak çalışacağını anlatırken, “Genel koordinasyon çalışmalarını Cumhurbaşkanı Temsilciliği yapacak. Dışişleri Bakanlığı ise ofis faaliyetlerinin uluslararası yönlerinden sorumlu olacaktır. Ofis, her gün Kırım ile ilgili sorunlu konuları tespit edecek ve onlar için çözüm yolları önerecek bir kurum olacak” ifadelerini kullandı.

“ZİRVEDE TEMSİL DÜZEYİ OLDUKÇA YÜKSEKTİ”

Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ni değerlendiren Kuleba, zirvede temsil düzeyinin oldukça yüksek olduğunu kaydederek, “Diplomasi açısından en önemlisi bir devletin temsil edilmesidir. Hem Büyükelçi hem Bakan ülkeyi temsil etme yetkisine sahiptir. Zirveye 46 ülke katılım gösterdi” ifadelerini kullandı.

“KIRIM PLATFORMU DEKLARASYONU ÇOK GÜÇLÜ BİR BELGE”

Zirve sonuçlarına göre imzalanan ortak deklarasyonu değerlendiren Bakan, “Kırım konusunu uluslararası gündemde tutmaya devam etmek ve yarımadanın işgalden kurtarılması sorununu çözmek için gereken net yol haritasını elde ettik. Kırım Platformu Deklarasyonu bu yol haritasıdır ve çok anlamlı bir belgedir. Bu sadece bir beyan değil, bu devletlerin belli alanlarda aldığı siyasi yükümlülükleri ifade etmektedir. Bu deklarasyon daha önce kabul edilen belgelerden daha güçlü bir belgedir.” diye vurguladı.