"Kıyiv’de, Kırım'ın işgalinin sona erdirilmesi konulu uluslararası bir zirve planlanıyor"

12 Eylül 2020, 18:34

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Dışişleri Bakanlığının 26 Şubat Rus İşgaline Karşı Kırım Direniş Gününde Kırım işgalinin sona erdirilmesine ilişkin uluslararası zirve başlatacağını bildirdi.

LB.ua haber ajansına 11 Eylül 2020’de yaptığı açıklamada Ceppar, “Kırım’ın işgalini sona erdirme konusunda uluslararası platform kapsamında Kırım konusu farklı düzeylerde gündemde kalacaktır. Ukrayna’nın organize edeceği zirve, en yüksek siyasi seviyeyi üstlenecek. Bu zirve her yıl yapılacak. Zirvenin Ukrayna için sembolik olan 26 Şubat Rus İşgaline Karşı Kırım Direniş Gününde düzenlenmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

KARADENİZ GÜVENLİĞİNİ ELE ALAN KONFERANS

Bunun dışında Bakan Yardımcısı, Azak Denizi ve Karadeniz bölgesinin güvenliği konusunda bir konferans yapılması planlandığını da aktardı. 

Söz konusu konferanstan bahseden Ceppar, “Kırım’ın işgalinden bahsetmişken, sadece insan haklarının sistematik ihlalinden değil, aynı zamanda yarımadanın silahlandırılması ve sadece Ukrayna’nın değil tüm bölgenin güvenliğine yönelik tehditlerden bahsediyoruz. Rusya hem Yakın Doğu, hem de Kuzey Afrika’ya karışıyor. Kırım, Ruslar için askeri bir üs. Bu nedenle Kasım ayında bir güvenlik konferansı düzenlemeyi planlıyoruz, ancak karantina ve pandemiden dolayı her şey değişebilir.” diye bildirdi. 

Emine Ceppar
Karadeniz bölgesi
Kırım
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: