Kıyiv'de Kırım'ın işgali paneli: KTMM üyeleri, Kırım'ın işgale karşı direnişini anlattı

Haberler
Anife Bilal
23 Şubat 2021, 20:20
Anife Bilal
23 Şubat 2021, 20:20

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’in 90 numaralı okulunda düzenlenen etkinlikte, Kırım’ın Rus işgali ve Kırımlıların işgale karşı sergilediği direniş ele alındı. Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, öğrencilere işgal hakkında ve işgale yol açan sebepler hakkında bilgi verdi.

Kıyiv’de Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü dolayısıyla, 22 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen etkinlikte; Kırım’ın işgali ve Kırımlıların işgale karşı mücadelesi konuşuldu. Kırım Haber Ajansı muhabirinin aktardığına göre; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, KTMM üyesi Gayana Yüksel, Kırımlı aktivist Andriy Şçekun etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

“KIRIM’IN GERİ ALINACAĞINA İNANMALIYIZ”

Etkinlikte konuşan Kırımlı aktivist Andriy Şçekun işgal altındaki Kırım’da birçok Ukrayna yanlısı insanın yaşadığını ve onlara Kırım’ın geri alınacağına dair mesajın verilmesi gerektiğini vurgularken; “Kırım’ın er ya da geç geri alınacağına inanmalıyız. Ukrayna Milliyetçileri Örgütü’ndeki atalarımızın başkanı ve sürgündeki hükumeti vardı. Onlar Sovyetler rejimiyle o dağılana kadar mücadele ettiler. Hakikatın bizim tarafta olduğunu ve bir gün mutlaka kazanacağımızı bilmeliyiz.” dedi.

Aktivist, öğrencilere Haysiyet Devrimi olayları ve Kırım genelinde düzenlenen eylemler hakkında bilgi verdi. Kırım’da Ukrayna yanlısı aktivistlere karşı uygulanan baskıları ve sözde Kırım halk milisinin kendisini rehin aldığını anlatan Şçekun, “9 Mart’ta Taras Şevçenko’nun doğum yıl dönümünde beni ve arkadaşım Andriy Kovalskiy’i alıkoydular. İlk önce polise, polis ise bizi Rus özel servislerine teslim etti. Bize işkence yaptılar. 20 Mart’ta sadece üçüncü denemeden sonra bizi takas ettiler. O zaman Rus yasaları, Kırım’da henüz yürürlüğe girmemişti.” diye belirtti.

YÜKSEL: SABAH UYANDIK VE BİNALARDA RUS BAYRAKLARINI GÖRDÜK

Panelde, Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığı Kurulu Üyesi, KTMM üyesi, Kırım Haber Ajansının kurucusu ve ilk Baş Editörü Gayana Yüksel, Kırım’da 26 Şubat 2016 tarihine gerçekleşen olayları, Kırım Bakanlar Kurulu ve Parlamento binaların nasıl ele geçirildiğini anlattı.

Öğrencileri 7 yıl önceki olaylar ile şimdiki olayları arasında bir benzetme yapmaya davet eden Yüksel, “Okulunuz, Kıyiv’in merkezinde bulunuyor. Yakınlarda üzerlerinde Ukrayna bayraklarının dalgalandığı Ukrayna Parlamentosu, Bakanlar Kurulu binaları var. Kırımlıların 27 Şubat 2014’te kendilerini içinde bulduğu durumu hayal edin. Sabah uyandık ve binaların üzerinde Rus bayraklarının açıldığını gördük. Siz bu durumda ne yapardınız? Kırımlılar kendilerini bu durumda buldu ve her bir insan kendi mücadelesine başladı.” dedi.

İLMİ ÜMEROV: KIRIM, HİÇBİR ZAMAN UKRAYNA YANLISI BİR YÖNETİM OLMADI

Kırım’da 20 yıl devlet görevlisi olarak görev yapan ve 10 yıl Bahçesaray Valisi olarak görev yapan KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, yarımadada hiçbir zaman Ukrayna yanlısı yönetim tarafından yönetilmediğini ifade etti.

Kırım’ın birçok kez Ukrayna’dan koparılmaya çalışıldığını anlatan Ümerov, “1992, 1993, 1994’te bu girişimler yapıldı. Kırım’ın Cumhurbaşkanı o zaman Yuriy Meşkov’du. Yarımadanın ayrılması için her şey hazırdı. O dönemde Leonid Kuçma liderliğindeki Ukrayna yönetimi, Kırım’daki cumhurbaşkanlığı kurumunu ortadan kaldırmayı ve Kırım’ı Ukrayna’nın bir parçası olarak bırakmayı başarmıştı. Ancak yarımadanın Ukrainleştirmesi için çok az şey yapılıyordu.” değerlendirmesini yaptı.

O dönem Kırım’ın işgaline açıkça karşı çıktığını belirten Ümerov, “Görevimden istifa ettikten sonra Rusya Federasyonu’nun Kırım’daki yargı yetkisini tanımamaya devam ettim. Bunun için bana karşı dava açılmıştı… Eylül 2017’de iki yıl hapis cezasına çarptırıldım.” diye anlattı. Hatırlanacağı üzere, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aracılığıyla Ümerov ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Rus esaretinden kurtuldu fakat iki Kırım Tatarı da hala Kırım Yarımadası’na giriş yapamıyor.

“RUS ASKERİ İSTİHBARATININ DÜZENLEDİĞİ İŞGAL OPERASYONUYDU”

Panel kapsamında Kırım’ın işgalinin sebepleri hakkında konuşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın yarımadada devlet olarak işlevlerini yerine getiremediğini kaydetti.

Razumkov Merkezi tarafından 2011 ve 2013 yıllarında Kırım’da düzenlenen araştırmayı hatırlatan Çubarov, araştırmada “Ukrayna’yı vatanınız olarak görüyor musunuz?” ifadelerinin sorulduğunu hatırlattı. Çubarov, “Kırım’da yaşayan etnik Rusların yüzde 66’sı ‘evet’ cevabını verdi, Ukrainlerin yüzde 81, Kırım Tatarlarının ise 82’si ‘Ukrayna vatanımdır’ dedi. Yani görüyoruz ki, Kırım Rusya’yı seçmedi bu Rus askeri istihbaratının düzenlediği işgal operasyonuydu. Ukrayna devlet kurumları ise Kırımlıları koruyamadı, hatta kolluk kuvvetleri görevlilerin çoğu işgalcilerin tarafına geçti.” dedi.

Ukrayna egemenliğinin geri kazanılması için savunma yeteneklerinin artırılmasını, siyasi ve diplomatik çalışmalar dahil olmak üzere bir dizi önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Çubarov, “Her gün bu yönlerde çalışmazsak hiç bir ortağımız ve dostumuz bize yardım etmez. Devletler onların çıkarları tarafından yönlendirilir. Görevimiz adaleti sağlamak ve Rusya’yı olabildiğince tecrit etmektir. Rusya, kuduz hastası olan bir devlettir.” ifadelerini kullandı.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.