Kıyiv’de, Kırım’ın askerileştirilmesi kaynaklı çocuk hakları ihlalleri konuşulacak

22 Kasım 2020, 14:39

Ukrayna’da, Rus işgali altındaki Kırım’ın askerileştirilmesi nedeniyle yarımadada çocuk haklarının ihlalleri görüşülecek. Kırım İnsan Hakları Grubu meseleye ilişkin bir etkinlik gerçekleştirecek.

Başkent Kıyiv’de 25 Kasım 2020’de “Rusya tarafından askerileştirilmiş Kırım’da çocukların korunması” isimli basın toplantısı düzenlenecek. Söz konusu toplantıda insan hakları aktivistleri ve bilim insanları, işgal altındaki Kırım’da Rusya tarafından uygulanan askerileştirme kaynaklı çocuk hakları ihlalleri ile ilgili gerçekleri ve bu çocukların korunması için Ukrayna uzmanlarının geliştirdiği önerileri sunacak.

“İŞGALCİLERİN YAPTIKLARI ÇOCUKLARIN HAYATININ TÜM ALANLARINI ETKİLİYOR”

Kırım İnsan Hakları Grubu’nun 21 Kasım 2020 tarihinde konuya ilişkin açıklamasında, “Kırım’daki çocuklar son altı yıl işgal altında yaşıyor. Rus yetkilileri yaptığı ihlaller çocukların hayatına ilişkin tüm alanları etkiliyor. Bunlar arasında askeri etkinlikler sırasında çocukların hayatını ve sağlığını riske atma, zorunlu Rus pasaportları dağıtma, Rus “kimliğinin” dayatılması, bağımsız haber kaynaklarına erişimin engellenmesi, anadilde eğitim alma ve Ukrayna topraklarındaki eğitim kurumlarına erişimi engelleme yer almaktadır.” ifadelerine yer verildi. 

BİLGİLER BM’E SUNULACAK

İnsan hakları savunucuları, bu tür ihlallere ilişkin kanıtlar topladıklarını ve yakın zamanda tüm bu bilgilerin BM Çocuk Hakları Komitesi’ne sunulacağını belirtti.

insan hakları ihlalleri
işgalci Rusya
Kırım
Bunlara da bakın: