Kıyiv’de, Kırım’da dini özgürlüklerin korunması konulu toplantı

30 Temmuz 2020, 09:35

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ve yardımcıları Tamila Taşeva ile Darya Sviridova, Ukrayna Etnopolitik ve Vicdan Özgürlüğü Devlet Hizmeti Başkanı Olena Bogdan ile bir araya geldi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğinin basın servisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Görüşme sırasında işgal edilen Kırım’da dini özgürlüklerin durumu ve yerli halk olan Kırım Tatarlarının etnik kimliğinin korunmas ile ilgili konular dile getirildi.” denildi.

İŞGALCİLER KIRIM’DA UKRAYNA ORTODOKS KİLİSESİNİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Bununla birlikte Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Yardımcısı Darya Sviridova, işgal edilen Kırım’da Ukrayna Kilisesine karşı baskı uygulandığını ifade ederek, “İşgalci yetkililer Kırım’da Ukrayna Ortodoks Kilisesini yok etmeye devam ediyor. 2014 yılında Akyar (Sivastopol) ve Anğara’da (Perevalnoye) bulunan ibadethaneleri ele geçirdikten sonra işgalciler, Kırım’da Ukrayna kültürel ve dini topluluğunu sistematik olarak baskılamayı sürdürüyor.” dedi.  

Ayrıca, görüşmede Rus işgali altındaki Kırım’ın kültürel, ulusal ve dini çeşitliliğin yok edilmesine yönelik Rus saldırgan politikasına karşı koymak için Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği ile Ukrayna Etnopolitik ve Vicdan Özgürlüğü Devlet Hizmeti tarafından yapılacak ortak eylemler üzerinde anlaşmaya varıldığı aktarıldı. 

işgalciler
Kırım
Ukrayna Ortodoks Kilisesi
Bunlara da bakın: