Kıyiv’de iki sokağa ünlü Kırım Tatarlarının adlarının verilmesi için elektronik oylama başladı

Haberler
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 17:34
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 17:34

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki (Kiev) iki sokağa ünlü Kırım Tatarlarının isimlerini vermek için elektronik oylama başladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Evi Kültür Merkezi, Kıyiv Belediyesine başvurarak şehirdeki bir sokağa Kırım Tatar siyasetçi, düşünür, yazar, eğitimci ve yayıncı İsmail Bey Gaspıralı’nın ismini ve başka bir sokağa da efsanevi Kırım Tatar savaş pilotu Amethan Sultan’ın ismini vermeyi teklif etmişti.

19 Şubat 2019’da toplanan Kiev Belediyesi İsim Komisyonu, Kırımoğlu ve Kırım Evi’nin sunduğu teklifi oy birliğiyle kabul etmişti.

Kırım Evi Kültür Merkezi, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Kıyiv Belediyesi’nin resmi internet sayfasında elektronik oylamanın başladığını bildirdi.

Sokakların isimlerinin değiştirilmesinin iki ünlü Kırım Tatarının anısını anmak ve Kırım Tatar tarihi, kültürü ve geleneklerini Ukrayna’da tanıtmak için çok önemli olduğu belirtilen açıklamada oylamaya destek çağrısında bulunuldu.

Sormovskaya sokağının ismi İsmail Bey Gaspıralı sokağı olarak değiştirilmesi ile ilgili oylama:

https://forum.kyivcity.gov.ua/projects/view.php?P=579&fbclid=IwAR3uYNRBjj8A5je-sOBVbXuJbO7nrVGur-OaOTG8v_3JSKQio9Ue1Xj4jOA

Konstantin Zaslonov sokağın isminin Amethan Sultan sokağı olarak değiştirilmesi ile ilgili oylama:

https://forum.kyivcity.gov.ua/projects/view.php?P=580&fbclid=IwAR0Yc_veU9fa1dOqsYsYEZ9wrHYjbMfIV0Wq-JLIkKVSMiOKHs4QR9TOPSM