Kıyiv'de "Gençlik Gözüyle Kırım" forumu düzenlendi

08 Ekim 2019, 15:52

Ukrayna’nın Kıyiv (Kyiv) bölgesindeki Irpin kentinde 4-6 Ekim 2019 tarihleri arasında “Gençlik Gözüyle Kırım” isimli gençlik forumu düzenlendi.

Forumda Kırım’ın işgali, işgal edilen Kırım ve Donbas bölgelerinin yeniden entegrasyon politikası ve Rusya’nın yürüttüğü bilgi (enformasyon) savaşına karşı koyma yöntemleri ele alındı.

Foruma işgal edilen Kırım dahil olmak üzere Ukrayna’nın çeşitli bölgelerden gelen 140’a yakın gencin katıldığı bildirildi.

Forumun ilk gününde Kırım Tatar ve Ukrain halk dansları sergilendi, daha sonra da genç katılımcılara Kırım Tatar ve Ukrain halk dansları öğretildi. 

Опубліковано Gayana Yuksel Субота, 5 жовтня 2019 р.

Опубліковано Gayana Yuksel Субота, 5 жовтня 2019 р.

Ukrayna Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Ukrayna Gençlik Merkezi tarafından organize edilen forumdaki konuşmacılar arasında; Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Oleksandr Yarema, KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, eski siyasi tutsak Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü Vladimir Kazarin, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı, KTMM üyesi ve Kırım Haber Ajansı (QHA) kurucusu Gayana Yüksel yer aldı.

Forumun ikinci gününde resmi açılış töreni düzenlendi. Açılışta konuşan Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Oleksandr Yarema, “Genç Ukraynalıların arasındaki, özellikle de işgal edilen Kırım’da yaşayanlar gençlerle diyalog bizim için çok önemli. Eminim biz mutlaka Kırım’da da bir araya geleceğiz, çeşitli gençlik projeleri hayata geçireceğiz. Hepimiz geleceğimizin şimdiki çalışmalarımıza bağlı olduğunu anlıyoruz.” dedi.

Forum katılımcılarına seslenen Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, “Gençlerin Kırım’ın şu anki durumuyla ilgili ne düşündüğünü anlamamız çok önemli fakat, en önemlisi gençlerin ülkemizin geleceği hakkında ne düşündüğünü anlamamız da çok önemli.” diye kaydetti.

Eski siyasi tutsak Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov yaptığı konuşmada Kırımlı gençleri Ukrayna ile olan bağları güçlendirmeye davet etti.

Etkinlik sırasında Kırımlı gençler ile Ukrayna’nın çeşitli bölgelerindeki gençlik örgütleri arasındaki işbirliğinin kurulması konusu ele alındı. Ayrıca Ukrayna ile uluslararası toplumunun dikkatini Kırım konusuna çekmek için neler yapılabileceği tartışıldı.

Bunun dışında gençlerin, liderlik potansiyelini ortaya çıkarma, medya okuryazarlığı konusunda farkındalık yaratma konuları üzerinde de çalışmalar yapıldı.

gençlik forumu
Gençlik Gözüyle Kırım
Bunlara da bakın: