Kıyiv'de Gagavuz Kültür Günleri: Gagavuzlar Ukrayna'nın sedefidir

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
04 Nisan 2019, 22:44
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
04 Nisan 2019, 22:44

Ukrayna Gagavuzlar Birliği, Kıyiv (Kiev) Yunus Emre Enstitüsü ve Eko Avrasya Ukrayna Derneği ile ortaklaşa düzenlenen “Gagavuz Kültürü Günleri” etkinliği yoğun ilgi gördü.

Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü binasında 5 Nisan tarihinde gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Odesa Bölgesi Meclis Başkan Yardımcısı ve Ukrayna Gagavuz Dernekleri Birliği Temsil Başkanı Yuriy Dmitriyeviç Dimçioglu, Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz, Ukrayna TİKA Koordinatörü Esin Acar Ergin, Gagavuzlar Birliği Başkanı, yazar ve bilim adamı Dr. Stepan Bulgaru, Ukrayna Yüksek Okulu Bilimler Akademisi öğretim görevlisi Boris Harlampiyeviç Dragonuv (99), Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesinden Türkoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. İrına Leonidivna Pokrovska, öğretim görevlisi Doç. Dr. Tudora Arnaut ile çok sayıda Gagavuz ve Türk kökenli vatandaşlar katıldı.

Etkinlik afişi

Etkinlik, sırasıyla Türk İstiklal Marşı ile Ukrayna Millî marşlarının okunmasının ardından, ses sanatçısı Anna Mitioglu tarafından Ukrayna Millî marşının Gagavuz Türkçesinde seslendirilmesiyle başladı.

Anna Mitioglu, Ukrayna Millî Marşını Gagavuzca seslendirirken
Anna Mitioglu, Ukrayna Millî Marşını Gagavuzca seslendirirken

GAGAVUZLAR TÜRK DÜNYASININ EN GÜZEL RENKLERİNDEN BİRİ

T.C. Büyükelçisi Güldere açılış konuşmasında, Gagavuzları anlatıyor

Daha sonra açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Güldere, Gagavuzya’ya Dışişleri Bakanlığında Doğu Avrupa Bölgesinden Sorumlu olarak çalıştığı dönemde iki kere gittiğini hatırlatarak, “Başka bir ülkede değil de kendi evindeymiş gibi hissediyoruz. Başka ülkelerle kıyasladığımız zaman Gagavuzya’da bu çok daha güçlü hissediliyor. Bizim ayrılmaz bir parçamız, bizim büyük dünyamızın en güzel köşelerinden bir tanesi. Gagavuzlar bir çiçek gibi, Türk dünyasının en güzel renklerinden biri.” diye konuştu.

“GAGAVUZYANIN NÜFUSU 71 MİLYON 160 BİN”

Büyükelçi Güldere, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Gagavuzya Başkanı Stepan Topal arasındaki hikayeyi de hatırlattı. Güldere, “Demirel soruyor, ‘Stepan bey sizin nüfus kaç, kaç kişisiniz?’. Stepan Topal diyor ki 160 bin. Yok diyor Süleyman bey ve diyor ki, ‘Sana bir daha sorarlarsa diyeceksin ki, 71 milyon 160 bin’. Türkiye ile Gagavuzya tektir, birdir. Her zaman da öyle kalacaktır.”

“GAGAVUZLAR UKRAYNA’NIN SEDEFİDİR”

Etkinlikte Ukrayna Gagavuz Birliği adına Doç. Dr. Tudora Arnaut, Ukrayna Gagavuz Dernekleri Birliği Temsil Başkanı, Odesa Bölgesi Meclis Başkanı yardımcısı Yuriy Dmitriyeviç Dimçioglu konuşmalarını gerçekleştirdi.

Dimçioğlu: “Gagavuzlar Ukrayna’nın sedefidir”

Dimçioğlu yaptığı konuşmada, Gagavuzların Ukrayna’nın sedefi olduğunu ifade ederek, Gagavuzların Ukrayna’nın ayrılmaz parçası olduğunu ve Ukrayna’nın doğusunda devam eden savaşta Gagavuzların da savaştığını ve bir şehit verdiklerini söyledi.

ÖĞRENCİLER ŞİİR VE TÜRKÜ OKUDU

Etkinlik Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Türkoloji Bölümünün Gagauz Dili 3. sınıfı öğrencilerinden Anna Kazanı, Dionis Tanasoglu’nun “Ana Dilim” şiirini ve Mariya Palamarenko da Todur Zanet’in “Atılma dilinden, halkım” şiirini okumasıyla devam etti. Bir diğer öğrenci Olga Fedorets ise “Keçiciim” isimli Gagauz halk türküsünü seslendirdi. Ardından Anna Mitioglu da bir Gagauz halk türküsü okudu.

HER PLAKETE AYRI “ŞÜKÜR SÖZÜ”

Şiir ve türkülerin okunmasının ardından plaket takdim töreni düzenlendi. Her bir kişi için ayrı “Şükür Sözü” yazılan plaketler sırasıyla sahiplerine teslim verildi. Plaket takdim edilen isimler şöyle:

  • Ukrayna Yüksek Okulu Bilimler Akademisi akademisyeni Boris Harlampiyeviç Dragonuv,
  • Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere,
  • Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü müdürü, Dr. Ender Korkmaz,
  • Ukrayna TİKA Koordinatörü Esin Acar Ergin,
  • Kyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sayın İrına Leonidivna Pokrovska,
  • Ukrayna Gagauz Dernekleri Birliği Temsil Başkanı, Odesa Bölgesi Meclis Başkanı yardımcısı Yuriy Dmitriyeviç Dimçioglu,
  • Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Evren Damyan,
  • Gagauzlar Birliği Başkanı, yazar, bilim adamı, Dr. Stepan Bulgaru,
  • “Ana Tarafım” Odesa televizyon Programı sunucusu Nadejda Malenkova.

“İKİ SINIR – BİR HALK”

Etkinliğin ikinci kısmında ise Stepan Bulgaru, Boris Draganov ve Tudoro Arnaut; Bulgaru’nun “İki sınır- Bir halk” adlı kitabı üzerine sohbet gerçekleştirdi.


İLK GAGAVUZ FİLMİ

Katılımcılara ayrıca, etkinliğin ikinci günün 6 Nisan 2019 tarihinde etkinlik kapsamında gösterilecek olan yönetmenliğini Ivan Patraman’ın yaptığı “Dünürcülük” adlı ilk Gagauz filminin duyurusu yapıldı.

SERGİ KURDELESİ BİRLİKTE KESİLDİ

Etkinlik sonunda Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü yerleşkesinin girişinde bulunan salonda, 4 Gagavuz kökenli ressamın resimlerinin bulunduğu sergi açıldı.