Kıyiv'de "Ervin Nerede?" eylemi yapıldı

Güncel
Anife Bilal
28 Ekim 2019, 18:07
Anife Bilal
28 Ekim 2019, 18:07

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki (Kyiv) Rusya Büyükelçiliği binası önünde her ay düzenlenen “Ervin Nerede?” protesto eylemi bu ayda gerçekleşti.

Rus Büyükelçiliği önünde 40. kez toplanan aktivistler, işgal edilen Kırım’da kaçırılan Kırım Tatarları ve Ukraynalıları bulunmasını ayrıca sorumluların cezalandırılmasını talep ediyor. 

KrımSOS teşkilatı tarafından düzenlenen eylemde, işgalin başından beri Kırım’da 43 kişinin kaçırıldığı ve kaçırılanlardan 15’inin hala bulunamadığını hatırlattı.

KrımSOS teşkilatı avukatı Denis Savçenko eylemde yaptığı açıklamada, “Son dönemde TetrisChallenge isimli flashmob popüler oldu. Flashmob sırasında farklı yapılar devlet de dahil nelerden oluştuklarını gösteriyor. Örneğin arabalar ve sahip oldukları donanma. Biz de Vladimir Putin’in mutlak iktidara sahip olma ve ona muhalif olanları tamamen bastırma arzusunun neden oluştuğunu göstermek istedik.” diye kaydetti.

Eylem sırasında Vladimir Putin kostümünü giyen eylemci, Putin’in hedefine ulaşmak için kullandığı araçları temsil eden “oyuncakları” yere dizdi. Bunlar arasında silahlar, savaş gemileri, uçakları, Rusya Ceza Kanunu, kelepçe ve diğer malzemeler yerini aldı.

Ayrıca Avukat Savçenko, bugün düzenlenen eyleminin 5 yıl önce Kırım’da kaçırılan Eskender Apselyamov ve Bilal Bilalova ithaf edildiğini belirtti.