Kıyiv’de çocuklar için Kırım Tatarca öğrenme multimedya platformu tanıtıldı

Eğitim
Anife Bilal
16 Aralık 2021, 11:59
Anife Bilal
16 Aralık 2021, 11:59

Çocukların Kırım Tatar dilini öğrenmeleri için geliştirilen eğitici multimedya platformu “Bülbül” dün Kıyiv’de tanıtıldı. Beş yaşından küçük çocuklara yönelik içeriğin, anaokullarında, eğitim merkezlerinde, okullarda ve online kurslarda kullanılması planlanıyor.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de çocuklara Kırım Tatar dilini öğretmek için geliştirilen “Bülbül” adlı eğitici multimedya platformu tanıtıldı. Söz konusu multimedya platformu, Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığı talebi üzerine Fincan prodüksiyon şirketi tarafından geliştirildi. 0-5 yaş arası çocuklara yönelik eğitici platformun tanıtım etkinliğine, Ukrayna  Kültür ve Enformasyon Politikası Bakan Yardımcısı Taras Şevçenko, Proje Yöneticisi Fatima Osmanova, site editörü Cemile Süleymanova katıldı.

“PROJENİN AMACI KIRIM TATAR DİLİNİN KORUNMASI”

Kırım Tatar dilinin UNESCO’nun kaybolma tehlikesi altında bulunan diller listesinde yer aldığını hatırlatan Proje Yöneticisi Fatima Osmanova, “Projemizin ana amacı Kırım Tatar dilinin korunmasıdır. Dil sadece bir iletişim aracı değildir, dil aracılığıyla biz bazı kültür, gelenek kodları elde ediyoruz. Öz kimliğin ne olduğunu anlamaya başlıyoruz. Yani bir çocuk tüm bunları dil aracılığıyla öğreniyor. Bu yüzden ilgili proje bizim için çok önemli.” dedi.

“Bülbül” platformunu hazırlayan ekibin Kırım Tatarca yeni çizgi filmleri hazırladığı ve ebeveynler ile öğretmenlere yönelik ders materyalleri geliştirdiği belirtildi. Ayrıca proje kapsamında, dilbilimciler ve öğretmenlerin, Kırım Tatarca öğrenmeye yardımcı olacak gelişim kartları, çocuk şarkılarından oluşan bir kitapçık, Kırım Tatarca kelimelerin çevirisi ve telaffuzunun yer aldığı bir sözlük oluşturduğu aktarıldı.