Kıyiv'de "Çalınan 15 Hayat" sergisi açıldı

Haberler
Anife Bilal
31 Ağustos 2021, 14:09
Anife Bilal
31 Ağustos 2021, 14:09

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, 30 Ağustos Uluslararası Zorla Kaybetme Mağdurları Günü dolayısıyla, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılından bu yana zorla kaybedilen kişilere ithaf edilen “Çalınan 15 Hayat” isimli fotoğraf sergisi düzenlendi. 

30 Ağustos Uluslararası Zorla Kaybetme Mağdurları Günü dolayısıyla, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 2014 yılından bu yana zorla kaybedilen kişilere dikkat çekmek amacıyla Ukrayna Dışişleri Bakanlığında “Çalınan 15 Hayat” isimli sergi açıldı. Açılışı dün yapılan sergi, işgal altındaki Kırım’da kaçırılan ve hala bulunamayan; Valeriy Vaşçuk, İvan Bondarets, Vasıl Çernış, Timur Şaymardanov, Seyran Zinedinov, İslam Cepparov, Cevcet İslamov, Eskender Abselamov, Fedir Kostenko, Muhtar Arislanov, Arlen Terehov, Ruslan Ganiyev, Arsen Aliyev, Eskender İbragimov ve Ervin İbragimov’un fotoğrafları ile hikayelerinden oluşuyor.

İnsan hakları savunucularının elde ettikleri veriler, işgalci yönetimin, söz konusu insanların kaçırılmasıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bazı kaçırılan kişilerin aile üyelerine ve olay tanıklarına baskı uygulandı.

Sergi açılışında konuşan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “8 yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım ve Donbas bölgelerinde, onlarca vatandaşımız kayıp olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı Uluslararası Zorla Kaybetme Mağdurları Günü bizim için acı bir gün olarak kalmaya devam ediyor. Her bir zorla kaybetme vakası arkasında, bir insan hayatı, aile ve yakınların acıları var.” dedi. Ayrıca Bakan Yardımcısı Ceppar, Bakanlığın işgalci devlet Rusya’nın Kırım ve Donbas’taki tüm insan hakları ihlalleri için adalete teslim edilmesi amacıyla çalışmaya devam ettiğini ifade etti.

“Çalınan 15 Hayat” sergisi Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve KrımSOS sivil teşkilatı tarafından, işgal altındaki Kırım’da kaçırılanların bulunması ve yasa dışı alıkonulan Kırımlı aktivistlerin serbest bırakılması ayrıca ailelerine destek verilmesi amacıyla başlatılan “Find&Free” kampanyası çerçevesinde organize edildi.

Bilindiği gibi, 2014 yılından bu yana devam eden Rus işgali boyunca Kırım’da 44 kişinin kaçırıldı, kayıp olanlardan 15’i hala bulunamadı.