Kıyiv’de “Birlik” kültür merkezi açıldı

Güncel
Elvina Khalilova
19 Eylül 2020, 19:58
Elvina Khalilova
19 Eylül 2020, 19:58

Kıyiv bölgesindeki Çayki köyünde 19 Eylül 2020 tarihinde Kırım Tatar kültür merkezi “Birlik”in açılış töreni gerçekleştirildi. Merkez bünyesinde cami, eğitim merkezi, kütüphane, çocuk ve spor merkezleri faaliyet gösterecek.

Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Kırım’da yaşayan insanların yüzde 10’u vatanını terk etmek zorunda kaldı. Burada yaşayan insanlar kimliklerinin, medeniyetlerinin, geleneklerinin korunması için böyle merkezlerin açılması gerekiyor. Bu kültür merkezinin açılışında birçok insanın emeği var. Ben tüm bu insanlara teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

KIRIMOĞLU: BÖYLE MERKEZLER BAŞKA YERLERDE DE AÇILACAKTIR

Ukrayna’da doğan Kırım Tatar çocuklarının dillerini ve kültürlerini öğrenebilmeleri için böyle merkezlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Kırımoğlu, ilerleyen süreçte böyle kültür merkezlerin Kırım Tatarlarının toplu yaşadığı başka yerlerde de açılacağını belirtti. 

Ayrıca Kırımoğlu, Kıyiv’de Türkiye’nin yardımı ile inşa edilecek olan büyük caminin projesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü söyleyip yakın zamanda bu projenin uygulanacağını açıkladı. 

Bununla birlikte Kırımoğlu, Kırım’ın işgalinin mutlaka sona erdirileceğini, ancak bunun zamanının belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

“KIRIM TATARLARI HER ZAMAN DİMDİK DURDU”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım’ın tarihinde çok zorlukların yer aldığını, ancak buna rağmen Kırım Tatar halkınımn her zaman dik durduğunu ifade etti. 

Konu ile ilgili olarak Çubarov, “Biz kendi devletimizde yaşasak da, kendi topraklarımızda değiliz. Bu durumda birleşmemiz ve daha çok eğitim projeleri uygulamamız gerekiyor. İnsanlara kendilerini belli bir millete bağlı hissettiren, bir milletin kendisini yüzyıllar boyunca muhafaza etmesini sağlayan dil, din, örf ve âdetlerdir.” dedi.

TÖRENE BÜYÜKELÇİ GÜLDERE DE KATILDI

Açılış törenine Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Güldere de katıldı. 

Açıklamalarda bulunan Güldere, “Kırım Tatarlarının karşılaştıkları zorlukların sıkıntıların farkındayız. Ama bilin ki yalnız değilsiniz , hiçbir zaman da olmadınız. Türkiye her zaman için Kırım Tatarlarının en zor zamanlarında elinden gelen bütün yardımı göstermeye geçmişte olduğu gibi ilerde de devam edecek. Birkaç gün önce çıkan mahkeme kararı ile ilgili olarak da; bu sabah Dışişleri Bakanımız bir resmî açıklama yaparak tepkisini ortaya koydu, bunun Kırım Tatar halkına yönelik bir baskı bir represyon olduğunu tekrar söyledik. Ama biz Anadolu’da şunu da biliyoruz, Kırım Tatarları her türlü zorluğun karşısında dimdik birlik içinde durmuş bir halktır. Siz kimliğinizi, dilinizi, dininizi, birliğinizi korudunuz müddetçe tüm zorlukları aşacaksınız. Hep birlikte bunları aşacağız. Mustafa Aga’nın da belirttiği gibi Türkiye şu anda Kırım Tatar liderleriyle birlikte Ukrayna’nın farklı bölgelerine yerleşmek durumunda kalan, evinden kopan, yurdundan ayrılan Kırım Tatarları için farklı projeler yapıyor, farklı projeler üzerinde çalışıyor. Kıyiv’de büyük bir vami projemiz var. Herson’dan başka illere dönük konut projelerimiz var.” diye bildirdi.  

Büyükelçi, Ukrayna-Türkiye ilişkilerinde Kırım Tatar halkının en özel ve en düzeyli köprüsü olduğunu da belirtti.

RÜSTEM UMEROV’DAN TEŞEKKÜR MESAJI

Golos (Ses) partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, yaptığı konuşma sırasında kültür merkezinin kuruluşu ve bu projenin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

YENİ MERKEZ HAKKINDA

Yerel toplumun kültürel düzeyini yükseltmeyi; milli kültür ve manevi değerlerin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını; gençliğin ruhsal, fiziksel ve entelektüel gelişimini, sağlıklı bir yaşam tarzının oluşumunu amaçlayan kültür merkezi, Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Müslümanları Dini İdaresi ve Ukrayna Müslümanları Birliği’nin desteği ile kuruldu. 

Kırım Tatar Kültür Merkezi bünyesinde cami, eğitim merkezi, kütüphane, çocuk ve spor merkezlerinin faaliyet göstermesi bekleniyor.

ÇAYKİ’DE YAKLAŞIK 200 KIRIM TATAR AİLESİ YAŞIYOR

Kıyiv Bölgesindeki Çayki köyünde 2014 yılından sonra Kırım’ı terketmeye zorunda kalan yaklaşık 200 aile taşındı. 2018 yılında yerel Kırım Tatar topluluğu Birlik teşkilatını kurarak, ortak çabalarla bir kültür merkezi inşa etmeye başladı.