Kıyiv’de Azerbaycan Türkü öğrencilere silahlı saldırı!

26 Temmuz 2020, 15:44

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’in merkezinde Ermenistan vatandaşı bir şahıs, 25 Temmuz gecesi Azerbaycan Türkü öğrencilere ateş açtı. Şehir merkezinde dört Azerbaycanlı öğrenciye saldıran şahıs iki öğrenciyi yaraladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ukrayna’daki Azerbaycanlılar Diasporası Başkanı Hikmet Cavadov, “Bilgileri aldıktan sonra, ben ve diasporanın birkaç temsilcisi olay yerine gittik. Öğrencilerimiz eve döndükleri esnada evlerinin yakınında Ermenistan plakalı bir araba görmüşler. Arabanın sahibi bizim çocuklarla tartışmaya başlamış. Daha sonra ona bir Ermeni daha katılmış. Birinin silahı varmış ve o ateş açmış. Bundan sonra Ermeniler olay yerinden kaçmış. Suçlular aranıyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Ulusal Polis tarafından yapılan açıklamaya göre, olay sırasında iki Azerbaycanlı öğrenci bacağından yaralandı. Daha sonra, yaralananların hastanede yardım istediği, ancak birinin hastaneye yatmayı reddettiği bildirildi.

ERMENİSTANLI SALDIRGAN ARANIYOR

Ukrayna kolluk kuvvetleri tarafından holiganlık ve ateşli silahların yasa dışı bir şekilde kullanılması üzerine iki ceza davası açıldığı aktarıldı.

Daha önce Ukrayna’da yaşayan 50’den fazla Azerbaycan Türkü, 24 Temmuz 2020 tarihinde Ukrayna Dışişleri Bakanlığı önünde eylem düzenledi. Eylemciler, Ermenistan-Azerbaycan arasında yeniden alevlenen çatışmada Ukrayna’nın Azerbaycan’ı desteklediği için teşekkürlerini sunmak amacıyla bir araya geldiği bildirildi.  

Azerbaycan
Ermenistan
KIYİV
saldırı
Ukrayna
Bunlara da bakın: