Kıyiv'de "1944" belgeseli tanıtıldı

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 11:47
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 11:47

Kıyiv’de (Kiev) Kırım Tatar Sürgününü anlatan “1944” belgeselinin galası gerçekleştirildi.

17 Mayıs 2019 tarihindeki “D12” galerisinde düzenlenen galaya Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun eşi Marina Poroşenko, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı Emine Ceppar katıldı.

“1944” belgeselinin yönetmenliğini Yunus Paşa ve Fatima Osman üstlendi.

Film gösterimi başlamadan önce açıklama yapan Marina Poroşenko, “Bugün burada Kırım Tatar Soykırımı anısına ithaf edilen belgeselin galası için toplandık. Yarın, 18 Mayıs’ta Kremlin rejiminin gerçekleştirildiği Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümü. Kırım Tatarlarının acısının tüm Ukraynalıların acısı olduğunu söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

RUS BASKISININ GÖLGESİNDE HATIRALARI KORUMAK

Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ise belgeselle ilgili olarak, “Bu filmde 92 yaşındaki bir insanın benzersiz resimlerini görebilirsiniz. Onun adı Sadık. O çocukken sürgün edildi. Fotoğrafik hafızaya sahip olan Sadık tüm anılarını resmetti. NKVD (Sovyetler Birliği İçişleri Halk Komiserliği) evine ziyaretler düzenlediği zaman o resimlerini korumak için onları diş macunuyla sıvazlayarak onları kümeste saklıyordu. Onun resimleri, hatıraları bir miras ve onu sizinle paylaşıyoruz.” diye konuştu.

Belgeselde Kırım Tatar sürgününün hikayesini anlatmak istediğini belirten Fatima Osman, “Bunu izledikten sonra kimse hiçbir zaman Kırım Tatarlarının Kırım’ı daha iyi bir hayat aramak için terk ettiğini söyleyemez.” diye kaydetti.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.