Kıyiv Büyükelçisi Güldere: Kırım Tatarlarının bizim gönlümüzdeki yeri ayrı

Diaspora
qha muhabir
01 Nisan 2022, 17:29
qha muhabir
01 Nisan 2022, 17:29

Ukrayna Milletvekili Çiygöz, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’yi ziyaret etti. Büyükelçi Güldere, ziyaret vesilesi ile Kırım Tatarları için ilgili ve yetkililerle devamlı temasta olduklarını vurgulayarak, “Kırım Tatarlarının bizim gönlümüzdeki yeri ayrı” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, bugün Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’yi Çernivtsi’deki ofisinde ziyaret etti.

Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, sosyal medya hesabından söz konusu ziyaret ile ilgili yaptığı paylaşımında Kırım Tatarları için Türkiye’de, Ukrayna’da ve Kırım topraklarındaki yetkililerle sürekli temasta olduklarını belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Kırım Tatarlarının bizim gönlümüzdeki yeri ayrı. Malum, Sayın Bakanımız (Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu) iki hafta önceki Lviv ziyaretinde Kırım Tatar Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etmişti. Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatarı üyelerinden Ahtem Çiygöz de bizi Çernivtsi’deki ofisimizde ziyaret etti. Hem hasret giderdik, hem Tatar kardeşlerimize dönük projeleri ele aldık. Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Aga, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, barış müzakerelerinde gördüğümüz Ukrayna Meclis üyesi Rüstem Umerov ve kıymetli agalardan İlmi Umerov’la da telefonla da olsa temastayız. Tez vakitte kavuşmak üzere!”