Kıyiv Büyükelçiliğinden itidal vurgusu: Tekrarlanmamasını umuyoruz

12 Ekim 2019, 12:34

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, dün Büyükelçilik binası önünde gerçekleşen provokatif gösterilere ilişkin bir açıklama yaptı.

“BU TÜR TATSIZ OLAYLARIN TEKRARLANMAMASINI UMUYORUZ”

Büyükelçilik, konuyla ilgili, “Büyükelçiliğimiz önünde bu sabah bir protesto gösterisi yapılmıştır. Göstericiler, bir bölümü hakaret içeren pankartlar açmış ve Büyükelçiliğin giriş çıkışını fiilen bloke etmiştir. Bu provokatif gösteri nedeniyle Büyükelçiliğimize işlem için gelen bazı vatandaşlarımızla göstericiler arasında kısa süren bir tartışma yaşanmıştır. Büyükelçilik olarak bu durumu üzüntüyle karşılıyor, bu tür tatsız olayların tekrarlanmamasını umuyoruz. açıklamasını yaptı.

Ayrıca, protesto sırasında konsolosluk işlemleri için gelen bazı vatandaşlarla, Suriye’deki PKK/YPG’li teröristlerin yanlısı eylemciler arasında karşılıklı atışmaların gerçekleştiği öğrenildi.

TÜRKİYE KIYİV BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROVOKATİF EYLEM

Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Barış Pınarı Harekatına karşı, bölücü terör örgütü PKK/YPG yanlısı bir grup, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği önünde provokatif eylem yaptı. Aralarında PKK sempatizanlarının bulunduğu ve çoğunluğunun LGBT’lilerin oluşturduğu eylemcilerle konsolosluk işlemleri için gelenler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Türkiye Kıyiv Büyükelçiliği önünde sabah 11.00 sıralarında gerçekleşen eyleme yaklaşık 20 kişi katıldı. Çoğunluğunun LGBT’li kadınların oluşturduğu grup, ellerinde dövizlerle Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde hakaret içeren sloganlar attı. Bu sırada konsolosluk işlemleri için gelen vatandaşlarla terörist yanlısı eylemciler arasında karşılıklı sözlü atışma yaşandı. Bazı vatandaşlar, terör yanlısı provokasyona tepki gösterince kısa süreli arbede oldu.

Bunlara da bakın: