Kıyiv bölgesinde 10'dan fazla toplu mezar bulundu

Güncel
Manas
24 Mayıs 2022, 20:49
Manas
24 Mayıs 2022, 20:49

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv bölgesinde, işgalci Rusların sivil katliamları nedeniyle günümüze kadar toplamda 10 toplu mezar bulunduğu bildirildi. Kıyiv Bölge Polisi Müdürü Andriy Nebitov bulunan toplu mezarlarla ilgili, “Kıyiv bölgesine ait topraklarda şimdiye kadar 10’dan fazla toplu mezar bulduk. Buça bölgesinde 8’i tespit edildi. En büyükleri de Buça’da ve sırasıyla 40 ve 57 ceset bulundu. Ne yazık ki bu rakam nihai değil.” dedi.

Kıyiv Bölge Polisi Müdürü Andriy Nebitov, 24 Mayıs 2022 tarihinde Ukrayna medyasına yaptığı açıklamasında, işgalci Rus güçleri tarafından katledilen sivillerin gömüldüğü Kıyiv bölgesinde günümüze kadar toplamda 10 toplu mezar bulunduğunu duyurdu. Ayrıca Nebitov, yalnızca Buça’da 418 cesedin bulunup incelendiğini ve bunların çoğunun yüzde 50’den fazlasının patlayıcı cihazlardan veya hafif silahlardan ölen insanlar olduğunu aktardı.

ANDRİY NEBİTOV: İŞGALCİLER, BU VAHŞETTEN DOLAYI HESAP VERECEKLER

Bu vahşeti yapanların nasıl adalete teslim edileceği sorusuna yanıt veren Nebitov, işgalci Rus güçleri tarafından katledilen sivillerin gömüldüğü en büyük toplu mezarlardan birinde inceleme yaptığını belirterek, “Başta kolluk kuvvetleri, güvenlik güçleri ve yabancı uzmanların katılımıyla geniş çaplı bir inceleme yapıyoruz. Bu suçları hem organize edenlerin hem de faillerin cezai sorumluluğa tabi tutmak için kanıt topluyoruz. Sırada ise, kanıtları değerlendirme prosedürü var. Kıyiv bölgesine ait topraklarda şimdiye kadar 10’dan fazla toplu mezar bulduk. Çoğu Buça bölgesinde ve 8 tane toplu mezar bulundu. En büyükleri de Buça’da ve sırasıyla 40 ve 57 cesede ulaşıldı. Ne yazık ki bu rakam nihai değil. İşgalciler, yaptığı bu vahşetten dolayı hesap verecekler ve uluslararası hukuka teslim edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna: Buça'daki toplu mezardan çıkan 40 ceset sivillere ait

“BİR GÜNLÜK ÇATIŞMA, BİR AY MAYIN TEMİZLEMEYE EŞİT”

Ukrayna Kıyiv Bölge Polisi Müdürü Andriy Nebitov, Kıyiv bölgesine geri dönen vatandaşların daha dikkatli olmasını dile getirerek, “Bir günlük çatışma, bir aylık mayın temizlemeye eşittir, geri dönenlerin daha dikkatli ve temkinli olmasını istiyoruz. Bu tür yıkımların arasında çok sayıda patlamamış mayın, mermi, el bombası veyahut patlayıcı madde olabilir. Bölgemizde çatışmalar sonucu tahrip olan 90 bin kilometrelik elektrik hatları incelendi. Buça ve İrpin’de de gaz arzı yeniden sağlandı. Bu süre zarfında, işgalcilerin geride bıraktığı ve siviller için hala tehlike arz eden çok sayıda patlayıcı madde de ele geçirildi.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Nebitov, 23 Mayıs tarihinde Kıyiv bölgesindeki anayolların mayınlardan temizlendiğini, ancak tarlalarda, yerleşim birimlerinde ve apartmanlarda patlamamış mayınların bulunabileceğini bildirdi.