Kısıtlama döneminde marketler saat kaça kadar açık? Kaçta kapanıyor?

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2020, 16:52
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2020, 16:52

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan ek önlemler kapsamında değişen market çalışma saatleri merak ediliyor. Yeni getirilen kısıtlamalarla merak edilen marketlerin çalışma saatleri belirlendi.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını ile alınan tedbirler kapsamında hafta içi uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili 81 il valiliğine 15 Aralık itibarıyla ek genelge gönderdi. Genelgeyle alınan karar doğrultusunda market ve bakkal gibi alışveriş yapılan yerlerin hafta içi saat 10.00 ve 20.00 arasında hizmet vereceği bildirildi.

MARKETLER KAÇTA AÇILIYOR, KAÇTA KAPANIYOR?

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Hafta içi ise 10.00 ile 20.00 arası hizmet verecek. Öte yandan, sokak kısıtlaması uygulanan hafta sonlarında, marketlerde alkol satışı yapılmayacak.
Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

KISITLAMADA YAŞLILAR VE ENGELLİLER NE YAPACAK?

Kısıtlama sürecinde (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) yürüme mesafesindeki fırına gidilebilecek.
Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.