Kişinev'deki yeni hükûmet, alternatif dış finansman kaynaklarını doğuda arıyor

01 Aralık 2019, 17:38

Moldova’da yeni hükûmet, Avrupa Birliği (AB) ve IMF (Uluslararası Para Fonu) ile ilişkilerin kopması durumunda, alternatif dış finansman kaynaklarını doğuda arıyor.

Balkan Insight’ın haberine göre Ion Chicu’nun yeni kabinesinin üyeleri, Moldova’nın Rusya’dan borç almaya ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği (AB) müzakerelerine ara verilmesi halinde bunu baskı unsuru olarak kullanmaya hazır olduklarını belirtti. Eski başbakan AB yanlısı Maia Sandu’nun görevden alınmasının ve Moskova yanlısı Chicu hükûmetin göreve gelmesinin ardından, Rusya’nın geçen hafta 500 milyon ABD doları tutarında kredi sözü verdiği aktarıldı.

RUSYA’DAN 500 MİLYON DOLARLIK KREDİ

Rusya yanlısı Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’un eski danışmanı olan yeni Başbakan Chicu, 20 Kasım 2019’da ilk dış ziyaretini Moskova’ya gerçekleştirdikten sonra yakın dönemde Rusya’yla yeni bir kredi anlaşması yapılabileceğini söyledi.

Chicu, “Rusya’yla, yalnızca yatırım projelerine yönlendirilecek olan yaklaşık 500 milyon ABD doları tutarında bir kredi limiti açması için ilk anlaşmayı yaptık.” dedi. Bir sonraki adımın, bu kredinin koşullarını görüşmek üzere iki maliye bakanlığı tarafından yapılacağını, “elbette yalnızca Moldova için uygunsa sözleşmeli” olacağını sözlerine ekledi.

BAŞBAKAN CHİCU’DAN IMF’E SUÇLAMA

Moldova’da N4 TV tarafından 26 Kasım 2019’da yayımlanan bir TV programında, Moldova’nın IMF’yi iş birliğinde esnek olmamakla suçladıktan ara verebileceklerini söyledi. Chicu, “IMF vizyonumuzu kabul edecek kadar esnekse işbirliğine devam edeceğiz. Olmazsa, bir mola vereceğimizi göz ardı etmiyorum” dedi.

Chicu, eski başbakan (2016-Haziran 2019) Pavel Filip’in IMF ile olan orijinal anlaşmasında kabul ettiği şartların bazılarının “kesinlikle kabul edilemez” olduğunu da ilaveten belirtti.

Moldova’nın 2020 yılının Mart ayında sona erecek üç yıllık bir program kapsamında IMF’den verilmesi öngörülen 182 milyon ABD dolarından 157 milyon ABD doları aldığı biliniyor. Chicu, Moldova ile IMF arasındaki bu anlaşmanın şartlarını daha önce de eleştirip Moldova’nın geri çekilebileceğini öne sürmüştü.

Chicu, 9 Ağustos 2019’da hala Dodon’un ekonomik danışmanıyken, “IMF tarafından getirilen koşullar duruma uygun veya uygun değil. Moldova, bu kurumun görevlilerinden herhangi bir ültimatom kabul edecek konumda değil” demişti.

MOLDOVA EKONOMİSİNİ BEKLEYEN TEHDİT

Ekonomi ve Altyapı Bakanı Anatol Usatii de 26 Kasım 2019’da Moldova 1 televizyon kanalında, ülkenin hem Batılı hem de Doğu ortaklarından hem borç hem de hibe almak için tüm şartları yerine getirdiğini söyledi.

Bununla birlikte, böyle büyük bir Rus kredisinin Moldova’yı daha derin ekonomik sorunlara götürebileceği, çünkü bunun ülkenin dış borcunu üçte bir oranında arttıracağını da ekonomi uzmanı Veaceslav Negruta 27 Kasım 2019’da IPN Haber Ajansı’nda düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Moldova’nın 1,6 milyar ABD doları dış borcu bulunuyor. Negruta, bu çerçevede ülkenin kredilerle 500 milyon dolar daha alması durumunda, toplam GSYİH’nın yüzde 25’inin, 8,1 milyar dolar olan endişe verici derecede yüksek borcunun olacağını söyledi. Uluslararası Şeffaflık Örgütünde (Transparency International) Moldova gözcüsü olarak görev yapan Negruta, “Bu (Rusya’dan alınan kredi) Moldova’ya mal olabilir” dedi.

Avrupa Parlamentosu Moldova’nın yeni raportörü Dragos Tudorache de, 26 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, AB’nin 2014’le AB’yle Ortaklık Anlaşması’ndaki taahhütlerine uymadığı takdirde yeni hükûmete yönelik yaptırımları onaylayabileceği konusunda uyardı. Tudorache, “AB yeni hükûmete fazla zaman vermeyecek. Birkaç gün, aylarca kelimelerle dalga geçebilirsin, sonra da yasaların uygulanması gelir.” dedi.

Yetkili, Moldova’nın yükümlülüklerine uymadığı takdirde Brüksel ‘in gerekli tedbirleri alacağını söyledi.

Avrupa
Kişinev
Moldova
Rusya
Bunlara da bakın: