Kişida ile Zelenskıy görüştü: Japonya, Rusya Merkez Bankası'na yaptırımlara katıldı

Ekonomi
qha muhabir
01 Mart 2022, 21:45
qha muhabir
01 Mart 2022, 21:45

Japonya Başbakanı Fumio Kişida bugün Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile telefon görüşmesi yaptı. Fumio Kişida, Japonya’nın Ukrayna’nın yanında duracağını belirtti. Japonya’nın Rusya merkez bankasına yönelik uluslararası yaptırımlara katılacağını söyledi.

Reuters tarafından 28 Şubat 2022 tarihinde yayımlanan habere göre, Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Pazar günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile telefon görüşmesi yaptı. Japonya’nın Ukrayna’nın yanında duracağını belirtti. Japonya’nın Rusya merkez bankasına yönelik uluslararası yaptırımlara katılacağını, Belarus kuruluşları ve yetkililere yaptırım uygulayacağını söyledi.

“JAPONYA UKRAYNA İLE BİRLİKTE”

Zelenskıy ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından gazetecilere konuşan Fumio Kishida, “Başkan Zelenskıy’e Japonya’nın Ukrayna ile birlikte olduğunu söyledim ve Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü için sağlam destek sözü verdim” ifadesini kulandı.

RUS BÜYÜK BANKALARI SWIFT AĞINDAN ÇIKIRILACAK

Japonya, Rus Merkez Bankasının 640 milyar dolarlık Forex ve altın rezervlerini dağıtma gücünü kısıtlamak için Batı’nın yaptırımlarına katılacak ve Rusya’nın büyük bankalarını SWIFT finans ağından çıkararak, borç verenlerin ve şirketlerin ödeme yapmasını ve almasını zorlaştıracak.

İŞGALDE PARMAĞI OLAN BELARUS’A DA YAPTIRIM

Ukrayna’nın “işgalinde bariz parmağı” olması nedeniyle, Japonya’nın Belaruslu kuruluşlara ve Başkan Alexander Lukashenko da dahil olmak üzere bireylere yaptırım uygulayacağını ve buradaki ihracatı sınırlayacağını da söyledi.

JAPONYA 100 MİLYON DOLAR YARDIMI DAHA ONAYLADI

Japon hükumeti tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre Japonya, Ukrayna’ya 100 milyon dolarlık yardımı daha onayladı. Daha önce açıklanan 100 milyon ABD Doları tutarındaki ödemeye ek olarak, Japonya’nın zor durumdaki Ukrayna halkına yardım olarak 100 milyon ABD Doları tutarında acil insani yardım sağlayacağı bildirildi.