Kırşehir, tescilli yaratıcı dünya müzik şehri oldu

01 Kasım 2019, 16:19

Kırşehir Belediyesi tarafından adaylık başvurusu yapılan Kırşehir Kent Konseyi, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Kırşehir Valiliğince desteklenen UNESCO Müzik ağı adaylık başvurusu olumlu sonuçlandı.

KIRŞEHİR UNESCO MÜZİK AĞI LİSTESİNDE

Kırşehir, UNESCO Müzik ağında kesin listeye girdi. Kırşehir Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, başarılı yürütülen çalışmalar sonrası adaylığın kabul gördüğünü ve Kırşehir’i onurlandırdığını ifade etti.

Başkan Ekicioğlu, konuya ilişkin açıklamasında, “Kırşehir’in dünyada müzik şehri olduğu UNESCO tarafından tescillenmiş oldu. Başvuru ilk aşamada kabul gördü. Kırşehir’de bu başvurunun yapılmasına katkıda bulunan paydaşlara ve Kent Konseyine teşekkür ediyorum. Merhum Neşet Ertaş’ın söylediği bozlağın artık dünyaca da kalitesi tescil edilmiş oldu” diye konuştu.

Proje başvuru formuna göre Kırşehir’in tarihsel olarak müzikle iç içe oluşu abdallık ve bozlak geleneğinin şehre bıraktığı iz, yerel ve ulusal müzik ustaları belirtilmiş başvuru 30 Haziran 2019 tarihinde UNESCO’nun Paris’te bulunan ilgili birimlerine iletilmişti.

KIRŞEHİR, MÜZİK ALANINDA UNESCO’DA TÜRKİYE’DEN İLK ŞEHİR

Müzik alanında Kırşehir, Türkiye’den kabul edilen ilk şehir olma özelliğini UNESCO’nun aldığı kararla resmileştirdi.

ŞANLIURFA DA BAŞVURDU AMA KIRŞEHİR KABUL EDİLDİ

UNESCO Müzik ağına girmek için Kırşehir ile birlikte Şanlıurfa da başvurmuş ancak sadece Kırşehir kabul edilmişti.Böylece Kırşehir Türkiye’den ilk ve tek yaratıcı müzik şehri olarak UNESCO’ya dahil edilmiş oldu.