Kırk militan daha esir değişimini reddetti

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Ocak 2020, 12:11
Ozan Barış Erim
03 Ocak 2020, 12:11

Ukrayna’nın sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin teröristlerine iade etmeye hazırlandığı 40 militan esir değişimine katılmayı reddetti.

Rus propaganda medyasından “Komersant” haber kaynağının aktardığına göre, reddedenler arasında sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetinde yaşamak istemeyenler, taraflarına verilen cezalarını çekip Ukrayna’daki davalarının kapatılmasını istiyor. Sözde Cumhuriyetlerinin sözde yönetimi, Kıyiv’den, militanlarının serbest bırakıldıktan sonra suçlu olarak görülmemesi için değişime katılacaklara karşı açılan davaların kapatılmasını talep ediyor. Haber kaynağının aktardığına göre, sözde Lugansk Halk Cumhuriyetinin bu talebi, 18 Aralık 2019’da Minsk’te gerçekleşen üçlü temas grubunun toplantısı sırasında “büyük değişimin” yılın sonuna kadar gerçekleştirilmesi konusunda bir uzlaşmaya varılmamasının sebeplerinden biri olarak görülüyor.

Ayrıca teröristler, Ukrayna tarafından teklif edilen gönüllü olarak değişimden vazgeçen militanların, Uluslararası Kızıl Haç teşkilatı tarafından kontrol edilmesine karşı çıktı. Sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri, kontrollerin Üçlü Temas Grubunun AGİT insani alt grubunun koordinatörü Toni Frisch tarafından yapılmasını istedi.