Kırımoğlu: Zelenskiy, Kırım Tatar milli özerkliğinin oluşturulmasına hazır

12 Ağustos 2019, 16:04

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in, Ukrayna Anayasasının 10. maddesine eklenecek olan Kırım’ın statüsü ile ilgili hazırlanan düzenlemeleri incelemek için; Anayasa Komisyonu oluşturmaya ve sonrasında ilgili yasa tasarısının parlamentoya sunulmasına hazır olduğunu ifade etti.

ATR televizyon kanalına konuşan Kırımoğlu, 9 Ağustos 2019 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’le yaptığı görüşme sırasında, Kırım Tatar milli özerkliğinin oluşturulması konusunun ele alındığını dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI’NIN DESTEĞİ OLURSA KIRIM TATAR MİLLİ ÖZERKLİĞİNİN KABUL EDİLMESİ İHTİMALİ ÇOK BÜYÜK

Ukrayna’da şu an Kırım Tatar milli özerkliğinin kurulması için elverişli bir durumun oluştuğunu kaydeden Kırımoğlu, “Cumhurbaşkanı’na çalışma grubunun işini bitirdiğini ve artık yasa tasarısının Parlamentoya sunulması gerektiğini anlattık. Şu an, ülkedeki durum bunun için elverişli, partileri büyük bir çoğunluğa sahip ve Cumhurbaşkanı’nın desteği olursa, yasa tasarısının kabul edilmesi ihtimali çok büyük. Cumhurbaşkanının buna hazır olduğunu gördük ve o kendi bakış açısını, Halkın Hizmetkarı Partisinin tüm gruplarına ulaştırmayı başarırsa Cumhurbaşkanının dediği gibi olacak.” diye konuştu.

Kırımoğlu’na göre, Zelenskiy, Anayasa’nın 10. maddesine yapılacak düzenlemelerin incelenmesi için Anayasa Komisyonu’nu oluşturmaya ve daha sonra yasa tasarısını Parlamentoya sunmaya hazır.

Kırım Tatar milli özerkliği
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: