Kırımoğlu: Yaklaşık 3,5 bin Kırımlı seçmen oy kullanacak

Haberler
E. K.
21 Nisan 2019, 17:31
E. K.
21 Nisan 2019, 17:31

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bugün Ukrayna’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaklaşık 3,5 bin Kırımlı seçmenin oy kullanacağını kaydetti.

Oyunu kullandıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Kırımoğlu, işgal altındaki Kırım’dan seçimlere katılmak için Ukrayna’nın ana kısmına gelenlerin sayısının 700-800 civarında olduğunu ifade ederek, “Oradaki durum çok zor. Çünkü insanların seçimlere katılmak için en az iki kez gelmeleri gerekiyor. Gelip kayıt olmalılar, dönmeliler ve sonra tekrar gelmeliler… Bu nedenle işgal altındaki Kırım’dan çok sayıda seçmen beklemiyoruz. İstatistiklere göre buradakiler (Kıyiv’in ana kısmında bulunan iç sığınmacılar) dahil yaklaşık 3,5 bin Kırımlı var. Kırım’dan 700-800 kişi çıkış yaptı.” dedi.

Мустафа Джемилев проголосовал во втором туре президентских выборов

Лидер крымскотатарского народа #Мустафа_Джемилев проголосовал во втором туре президентских выборов вместе с родными ✅

Опубліковано «Агентство «QHA media» Неділя, 21 квітня 2019 р.

Kırımoğlu ayrıca, annesinin vefatı nedeniyle Kırım’a giden eşi Safinar Memileva’nın da seçimlerde oy kullanmak için Ukrayna’nın ana kısmına geldiğini belirtti.

Bugün Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur oylaması gerçekleştiriliyor. Saat 8.00’de başlayan oylama, 20.00’de sona erecek. Ukrayna halkı mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile ilk tur galibi komedyen Vladimir Zelenskiy için oy kullanıyor.