Kırımoğlu ve Çubarov, serbest bırakılan Ukraynalı aktivist Baluh'la görüştü

09 Eylül 2019, 10:48

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov esaretten kurtarılan Ukraynalı aktivist Volodımır Baluh ile bir araya geldi.

Facebook üzerinden konuyla ilgili açıklama yapan Çubarov, “Volodımır’ın güçlü, neşeli ve Kırım’ı işgalden kurtarma mücadelesini devam ettirmeye hazır olduğunu görmek çok mutluluk verici.” diye kaydetti.

UKRAYNA VE RUSYA ARASINDAKİ ESİR DEĞİŞİMİ

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, Ukraynalı aktivist Volodımır Baluh da bulunuyordu.

VOLODIMIR BALUH

Hatırlanacağı üzere Kırım sakini Volodımır Baluh, 30 Nisan 2015’te Munus (Serebryanka) köyünde yaşayan Ukrayna’nın Svodoba (Özgürlük) Partisi üyesi Vladimir Baluh’un evinde Rus polisi, FSB (Federal Güvenlik Servisi) ile birlikte arama yapmış, arama sırasında evin çatısında asılı olan Ukrayna bayrağı, arama yapanlar tarafından yırtılarak koparılmıştı.

8 Aralık 2016 tarihinde ise yeniden Baluh’un evine gelen FSB görevlileri, Ukraynalı vatanseverin evinde tekrar arama yaptı ve evinin çatı katında 90 kurşun ve patlayıcı madde bulunduğunu iddia ederek Baluh’u gözaltına aldı.

Daha sonra işgalci mahkeme Baluh’u güya mühimmat saklamakla suçlu bularak 3 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Bunun dışında güya tutukevi görevlisine saldırdığı gerekçesiyle hakkında açılan ikinci dava da Baluh suçlu bulundu ve  4 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İşgalciler tarafından yasa dışı olarak hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı aktivist Vladimir Baluh, hakkında verilen hapis cezası kararını protesto etmek amacıyla 19 Mart 2019’da süresiz açlık grevi başlamış ve Ekim 2018’e kadar bu grevi sürdürmüştü.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
REFAT ÇUBAROV
Volodımır Baluh
Bunlara da bakın: