Kırımoğlu ve Çiygöz, parlamento seçimlerine katılacak

Haberler
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 14:05
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 14:05

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Avrupa Dayanışması Partisi adayı olarak Ukrayna parlamento seçimlerine katılacak.

Avrupa Dayanışması Partisi Başkanı Petro Poroşenko, Facebook üzerinden yapılan açıklamada partinin ilk on üyesini açıkladı. Partinin ilk on üyesi arasında: Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Avrupa Dayanışması Partisi başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andriy Parubiy, Ukrayna Parlamento Başkanı Yardımcısı İrina Geraşçenko, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz yer alıyor.

Daha önce, KTMM Başkanı Refat Çubarov’un parlamento seçimlerine, Güç ve Onur Partisi adayı olarak katılacağı bildirilmişti.

Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı Emine Ceppar’ın ise Ukrayna Stratejisi isimli partinin adayı olarak seçimlere katılacağı ifade edilmişti.

Hatırlanacağı üzere Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, 21 Mayıs 2019 tarihinde 8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu fesheden kararnameyi imzalamıştı. Kararnameye göre, Ukrayna’da 21 Temmuz 2019’da erken parlamento seçimleri yapılacak.

Ukrayna’da 24 Mayıs 2019’da resmi olarak parlamento seçim kampanyası başlamıştı.