Kırımoğlu: "Utanç verici bir karar"

Haberler
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 19:18
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 19:18

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya Federasyonu’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin faaliyetlerine katılmasının; Rus heyetinin, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine (AKPM) geri dönmesi için yeterli bir bahane olmadığını ifade etti. Ayrıca Kırımoğlu, Rusya’nın AİHM kararlarını yerine getirmemeye yönelik bir yasayı kabul ettiğini de hatırlattı.

QHA medyaya konuşan Kırımoğlu, Rus heyetinin AKPM’ye geri dönmesine yol açan kararı kabul etmesini yorumlarken, “Tabii ki utanç verici bir karar. Onların savunduğu en önemli argüman; güya Rusya, AKPM’de olmazsa AİHM’de de olmaz. AİHM’e yapılan başvuruların ikide biri Rusya’dan yapılıyor. Bu başvuruların yüzde 90’ını geri gönderiliyor. Genellikle başvurular, ülke içindeki tüm prosedürlerden geçmedikleri için geri gönderiliyor. Rusya vatandaşları ise, kovuşturmalara ve yasa dışı mahkeme kararlarına maruz bırakılıyor. Onlar Rus kurumlarına başvurmayı istemiyorlar çünkü bu hiçbir sonuç vermiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KIRIMOĞLU: KARAR KIRIM SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNİ ETKİLEMEZ

Kırımoğlu, kararın kabul edilmesinin gerçek sebebinin, Rusya’nın son yıllarda AKPM’ye ödemediği yıllık ücret olan 33 milyon avro olduğunu kaydetti.

Kararın Kırım sorununu çözme konusunu ne şekilde etkileyeceği sorusuna cevap veren Kırımoğlu, “Bunun bir fark yaratacağını düşünmüyorum.” dedi. 

KIRIMOĞLU, TÜRK HEYETİNİN KARARA DESTEK VERMESİ HAKKINDA KONUŞTU

Bununla birlikte Kırımoğlu Türkiye heyetinin karara destek vermesi ile ilgili üzüntü duyduğunu ifade ederken, “Bu konularda onlar Rusya ile bir tür dayanışma içindeler. Ayrıca Rusya’yla geniş ticari ilişkilere sahipler. Avrupa Konseyi ülkeleriyle de ticaret yapıyorlar. 250 milyar avroluk ciroları var. Bunlar çok büyük rakamlar. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Avrupa ülkelerini de etkiliyor. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi çok büyük. Bu yüzden hukuk meselelerini aşan maddi konular ön planda.” diye konuştu.